Češi budou na stát pracovat 172 dnů, Den daňové svobody letos přijde 20. června

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
23. 2. 2016 10:33
Takzvaný den daňové svobody připadá letos podle výpočtů společnosti Deloitte na 20. června. Označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu. Češi tak letos budou na stát pracovat 172 dnů. Přibližně stejné to je ve Slovinsku, Německu či Řecku. Nejdříve den daňové svobody nastane v Litvě (29. dubna) a Bulharsku (2. května). Nejvíce dnů na stát naopak budou pracovat lidé v Dánsku (5. srpna) a Lucembursku (23. září). Češi letos přestanou o dva dny později než loni. Zatímco některé daně klesnou (například vyšší sleva na děti), jiné porostou (spotřební daň u tabákových výrobků), kontrolní hlášení ohledně DPH u podnikatelů).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock
 

Právě se děje

před 3 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy