Den D pro euro. "Tištění peněz" má rozhýbat ekonomiku

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 1. 2015 6:30
Praktický průvodce před očekávaným rozhodnutím Evropské centrální banky. V boji s deflací zřejmě vytasí novou zbraň - takzvané kvantitativní uvolňování.

Jak to podpoří ekonomiku?

Nakupování. Ilustrační foto
Nakupování. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hlavním cílem Evropské centrální banky je návrat k inflaci, která se bude pohybovat okolo dvou procent. Jak s tím souvisí nákup (vládních) dluhopisů?

Centrální banka očekává, že až se tyto čerstvě natištěné peníze (jimiž zaplatí za dluhopisy) dostanou do oběhu, začnou lidé více utrácet. Vyšší spotřeba či investice pak podpoří výrobu, zaměstnanost, růst mezd a následně celou tržní poptávku.

To by v konečném důsledku mělo vést k požadované inflaci, protože když začne být poptávka dostatečně vysoká, mohou si prodávající dovolit zvyšovat ceny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy