Slovenské mzdy dohání české. Táhne je ale jen Bratislava, země se perou o stejné lidi

Ekonomika Ekonomika
12. 11. 2018 11:39
Zaměstnanci v Praze mají na své výplatní pásce v průměru o 672 korun více než kolegové v Bratislavě. Rozdíl mezi jejich průměrným základním platem tak činí jen necelá dvě procenta. Výrazně více se ale platy liší mimo obě metropole, ukazuje nejnovější analýza pracovních portálů Profesia a Platy v ČR a SR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Průměrný základní hrubý plat Čechů je v současné době 32 830 korun, na Slovensku to je 1207 eur, tedy v přepočtu asi 31 177 korun. Výdělek v Česku je tedy v průměru o 5,3 procenta vyšší.

Zatímco mezi Bratislavanem a Pražanem podle analýzy tak výrazný platový rozdíl není, v regionech mimo hlavní město začíná být o dost znatelnější - dosahuje totiž 11,5 procenta, což je 2 996 korun ve prospěch českých pracovníků.

"Příčinou je především to, že na Slovensku jsou výrazně větší rozdíly mezi Bratislavou a regiony. Zatímco diference mezi průměrným základním platem v Bratislavě a mimo hlavní město je více než 36 procent, mezi Prahou a zbytkem republiky to je jen necelých 25 procent," uvádí tisková zpráva.

Foto: Platy.cz, Platy.sk

Nejžádanější profese jsou přitom v obou zemích v podstatě stejné - jde o dělníka, prodavače a operátora výroby (tedy pracovníka na výrobní lince).

"Shodné je i to, že v hlavních městech je více administrativy. Jinými slovy - v Praze i v Bratislavě v inzerci volných pozic převažují ty v administrativě," připomíná zpráva. V ostatních regionech pak na Slovensku i u nás převažují nabídky práce ve výrobě a prodeji.

Právě technické profese jsou podle Úřadu práce ČR tím, co české firmy shání nejusilovněji. Analytici již dříve upozornili, že ekonomika má největší zájem o lidi s nižším vzděláním. Největší poptávka je tak právě po dělnících a pomocnících ve výrobě, uklízečích, řidičích, skladnících, svářečích a pomocných kuchařích.

Nezaměstnanost v Česku klesla v září na tři procenta. Bez práce bylo 224 331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl podle Úřadu práce na více než 316 000. Loni v září přitom byla míra nezaměstnanosti 3,8 procenta.

Náklady práce - tedy mzdy a nepřímé výdaje zaměstnavatelů jako povinné odvody - přitom podle Eurostatu rostou šestým nejrychlejším tempem ze zemí Evropské unie - v letošním druhém pololetí stouply meziročně o 9,3 procenta.

Vzájemné pracovní vztahy ochladly

Podle průzkumu společnosti Manuvia, poskytovatele personálních služeb, "bratrské vztahy" mezi Čechy a Slováky v pracovním prostředí za poslední roky přece jen poněkud ochladly.

Téměř 40 procent oslovených Čechů totiž své slovenské kolegy vnímá už jako kteroukoli jinou národnost. Přes 12 procent dotázaných dokonce přiznává, že vztahy považuje za vypjatější a Slováky bere jako konkurenty, kteří ohrožují pracovní pozice místních - a to nejčastěji v nejmladší věkové skupině do 26 let, ve velkých městech a mezi vyučenými.

Na druhou stranu téměř 42 procent lidí v pracovních vztazích mezi oběma národnostmi za poslední roky nezaznamenává změnu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy