Dejvický "Kulaťák" se změní z křižovatky na náměstí. Vyrůst má i řada nových staveb

Adam Váchal Adam Váchal
28. 3. 2017 15:04
Vítězné náměstí v pražských Dejvicích čeká výrazná změna. Pražský magistrát a městská část připravují dopravně-urbanistickou studii, která má ukázat, jak prostor vylepšit. Příkladem může být Trafalgarské náměstí v Londýně. Vysoké školy zároveň uvolní některé pozemky k výstavbě.
Vítězné náměstí v pražských Dejvicích
Vítězné náměstí v pražských Dejvicích | Foto: Prague City Tourism

Praha - Dejvické Vítězné náměstí zvané Kulaťák vnímají obyvatelé Prahy spíše jako rušnou křižovatku než náměstí. Vedení metropole spolu s radnicí Prahy 6 to chce změnit. Ve spolupráci s architekty, dopravními odborníky a urbanisty připravují územní studii, která rozhodne o nové podobě náměstí.

"Počítáme, že zhruba v červnu budeme mít připravené zadání, na základě kterého se vypíše soutěž na podobu Vítězného náměstí," říká Martin Polách, zástupce starosty Prahy 6, který je zodpovědný za územní plánování.

Výsledkem soutěže má být územní studie, která doplní územní plán a upřesní, co si na místě budou smět developerské společnosti a případně samospráva dovolit. Studie se má zabývat především otázkou dopravy, veřejného prostoru a nové výstavby.

"Vítěznému náměstí dnes chybí prostor, kde by se mohli lidé shromažďovat. Cílem soutěže na proměnu bude mimo jiné tento prostor vytvořit," vysvětluje Polách.

Podle Štěpána Tomana ze společnosti Ting Architects, který je členem pracovní skupiny připravující zadání pro mezinárodní soutěž, by se mohl "Kulaťák" proměnit podobně jako Trafalgarské náměstí v Londýně. "To neznamená, že by mělo Vítězné náměstí vypadat stejně. Jde spíše o přístup, kdy se dá prostor oživit i pomocí relativně malých změn," popisuje Toman.

Věří, že lokalitu lze proměnit v plnohodnotné náměstí i bez výrazného omezení automobilové dopravy. Podle něj je třeba především scelit některé plochy, které nyní zůstávají na náměstí rozdělené, a to z velké části právě kvůli dopravě. "Jak přesně by se ale náměstí mělo proměnit, o tom rozhodne až samotná soutěž," říká Toman. O otázce, zda náměstí vznikne přímo ve středu Kulaťáku, okolo kterého budou nadále jezdit auta, rozhodnou až architekti v rámci mezinárodní soutěže.

VŠCHT chce stavět i prodávat

Ti by se měli mimo jiné zabývat i budoucí výstavbou na náměstí. Nyní tam plánuje stavět společnost Kaprain Group podnikatele Karla Pražáka ve spolupráci s investiční skupinou Penta - loni koupily od skupiny PPF Petra Kellnera projekt takzvaného Ledního medvěda. Ten se rozhodly kompletně přepracovat, aby více vyhovoval radnici Prahy 6.

Stavět se pravděpodobně bude také na pozemcích, které se nacházejí v severozápadní části náměstí. Ty patří tamním univerzitám. "Část tamních pozemků bychom rádi prodali a část využili pro vlastní výstavbu," říká mluvčí Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) Michal Janovský.

Radnice Prahy 6 usiluje o to, aby pozemky koupil pražský magistrát. "Byli bychom rádi, aby na místě vznikl projekt, který by měl určitou kulturní funkci," vysvětluje místostarosta Martin Polách. Podle něj by vedení šesté městské části uvítalo například výstavbu koncertní síně, před časem navrhovalo pozemky i jako vhodné místo pro výstavbu nového sídla pražského magistrátu.

Dopravu zklidní obchvat i delší tramvajová trať

Zda však vedení metropole o tamní parcely projeví zájem, zatím není jisté. Důležitou roli může v tomto případě sehrát i cena pozemků. Jedná se o velmi lukrativní místo, o které může být velký zájem ze strany největších hráčů na developerském trhu. Ti mohou za pozemky nabízet desítky až stovky milionů korun - záleží, jak velkou plochu VŠCHT nabídne k prodeji.

Jednou z vůbec nejdůležitějších otázek, s níž se musí architekti v rámci dopravně-urbanistické studie vypořádat, je řešení dopravní situace. Ta se na Vítězném náměstí po zprovoznění tunelu Blanka výrazně zhoršila. Ve špičkách se tvoří kolony v ulici Svatovítská, které se táhnou od výjezdu z tunelu na Prašném mostě až po samotné náměstí.

Situaci by měla zlepšit výstavba nového obchvatu, který by propojil Svatovítskou přímo s Evropskou ulicí. Velká část řidičů by pak nemusela jezdit přímo přes "Kulaťák". Podle odhadů by po zmíněné komunikaci mohlo denně projet až 26 tisíc automobilů.

Zlepšení do budoucna přinese podle dopravních expertů i prodloužení tramvajové trati do Suchdola. Díky tomu by se mohlo snížit množství autobusů, které na Vítězné náměstí každý den ze Suchdola dojíždějí. Dopravně-urbanistická studie bude muset na druhou stranu počítat i se zmíněnými novými stavbami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy