Dezinfekční robot v akci. Během pár minut dokáže zabít viry na letišti i v hotelích

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 10. 2020 13:08
Koronavirová pandemie přinutila lidi důsledněji dbát na čistotu a úklid, což může předcházet šíření infekcí. Ve světě s tím dnes už pomáhají i takzvaní dezinfekční roboti, kteří se používají pro čištění zdravotnických zařízení, hotelů, potravinářských provozů nebo třeba letišť. Jedním z největších výrobců těchto robotů je dánská firma UVD Robots, která své stroje nedávno představila v Česku.
Dezinfekční robot UVD Robots, 1. 10. 2020 | Video: Aktuálně.cz

Takzvaní UVD roboti dezinfikují prostory a povrchy s pomocí ultrafialového záření. Disponují UV zářičem s osmi zářivkovými trubicemi ze speciálního skla, které propouští UV-C záření.

Dezinfikování místnosti robotovi většinou zabere mezi deseti až patnácti minutami. Stroj stráví přibližně minutu až dvě v pěti nebo šesti různých pozicích, čímž se docílí maximalizace počtu povrchů, které dezinfikuje (například klika od dveří nebo klávesnice). Robot tak podle společnosti dokáže zničit až 99,99 procent choroboplodných zárodků.

Zařízení je dálkově řízeno a okolí skenuje pomocí takzvaných vestavěných lidarů (metoda dálkového měření vzdálenosti) a ukládá si do paměti digitální mapu. V té jsou označeny body, ve kterých se má robot zastavit, včetně doby nutné pro samotnou dezinfekci místa. Během provozu robot pracuje samostatně a pohybuje se bez zásahu člověka, po dokončení úkolu se vrátí ke své dobíjecí stanici.

Firma jako plus dezinfekčních robotů vyzdvihuje například to, že úklidový personál tak není vystaven působení bakterií a virů. Jako výhodu zmiňuje také skutečnost, že je tento způsob dezinfekce několikanásobně rychlejší než běžný úklid lidskou pracovní sílou.

Společnost nově přišla na trh s třetí generací těchto robotů, kteří se podle ní umí pohybovat i na velmi malém a stísněném prostoru.

"Vytvořili jsme nejmodernějšího UV robota na světě, který se navíc nejsnadněji používá," říká k tomu Per Juul Nielsen, generální ředitel firmy UVD Robots, která vznikla před čtyřmi lety. "Instalace robota zabere jen několik minut a zvládne ji opravdu každý. Díky tomu lze tak robota prakticky okamžitě uvést do provozu a začít likvidovat baktérie a viry ze vzduchu a všech povrchů," dodává.

UVD Robots spadá pod Blue Ocean Robotics, jednu z předních světových skupin zabývajících se vývojem profesionálních robotů. Společnost sídlí v dánském Odense, kde vyrábí roboty pro zdravotnictví, pohostinství, stavebnicí a zemědělství.

Firma nově představila tento pátek také prvního robota na světě, který současně umožňuje zvedání pacientů a navíc pomáhá s jejich rehabilitací

Video: V Jižní Koreji rozváží kávu robot. Umí 60 druhů nápojů a je imunní vůči covidu

V Jižní Korei rozváží kafe robot. Umí 60 druhů nápojů a je imunní vůči covidu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy