Další vysoká pokuta pro Českou poštu, dopisy dodala pozdě

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
9. 4. 2014 12:45
Za porušení povinnosti doručit 95 procent zásilek nejpozději následující pracovní den po obdržení má státní podnik platit 1,5 milionu korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Česká pošta dostala další vysokou pokutu od Českého telekomunikačního úřadu. Za porušení povinnosti doručit 95 procent poštovních zásilek nejpozději následující pracovní den po obdržení má státní podnik platit 1,5 milionu korun. Online deníku Aktuálně.cz to potvrdil tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

K pochybení došlo už v roce 2012. Regulátor zjistil, že do následujícího pracovního dne dodala pošta jenom 93,23 procenta standardních psaní vložených do poštovních schránek, zatímco poštovní zákon jí ukládá minimální hranici 95 procent.

„Rozhodnou skutečností pro vyměření výše pokuty bylo zjištění počtu zásilek, kterých se nezákonné zpoždění mohlo týkat. V posuzovaném případě šlo přibližně o 1,51 milionu zásilek, což správnímu deliktu České pošty dodalo mimořádně velký rozsah,“ vysvětlil Drtina. Maximální možná sankce činí podle zákona dva miliony korun.

Pravidla od loňského roku zmírnila

Proti pokutě udělené v listopadu loňského roku podala Česká pošta takzvaný rozklad. Ten nyní předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu zamítl, takže sankce už je pravomocná.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové sice podnik pokutu zaplatí, ale zvažuje podání správní žaloby. Minimální hranice 95 procent totiž sice platila v roce 2012, nicméně protože byla vyšší, než je obvyklé v evropských zemích, došlo k jejímu snížení pro rok 2013 na 92 procent. "A tuto hranici plníme dlouhodobě," říká mluvčí.

Druhá pokuta za sebou

Už v březnu uložil Český telekomunikační úřad pokutu ve výši 1,45 milionu korun za nedoručování zásilek v okolí Říčan. Pošta podle regulátora v roce 2012 uložila nejméně 400 zásilek bez pokusu o doručení adresátovi. Lidé si v předchozích letech stěžovali na nedoručování zásilek, přestože byli v době doručování doma.

 

Právě se děje

Další zprávy