Další tlak na korunu? Tržby rostly, ale méně, než se čekalo

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2015 9:51
Statistika listopadových maloobchodních tržeb je dobrá. I tak ale může zdánlivá stagnace dále oslabit korunu.
Největší růst stále hlásí prodejny a opravny aut.
Největší růst stále hlásí prodejny a opravny aut. | Foto: Radek Pecák

Praha – Také v listopadu loňského roku platilo, že domácnosti začaly více utrácet. Maloobchodní tržby vzrostly meziročně o 4,1 procenta a oproti říjnu o 0,4 procenta. Listopad 2014 měl o dva pracovní dny méně než ten předloňský, bez očištění o tento vliv maloobchodní tržby byl růst tržeb minimální (0,8 %), oznámil Český statistický úřad. Trh čekal zhruba o procentní bod vyšší růst.

"Nejde o významné zklamání," říká hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Připomíná sice, že v říjnu rostly meziročně tržby po očištění o 7,5 procenta, zároveň ale zdůrazňuje, že je třeba brát v potaz vysoké srovnávací základny roku 2013. 

"V listopadu 2013 totiž krátce po devalvaci obyvatelé vzali obchody 'útokem', aby uspíšili své vánoční nákupy a vyhnuli se případným negativním dopadům oslabené koruny," připomíná situaci na konci roku 2013 Petr Dufek, analytik ČSOB. "Čísla za listopad tak potvrzují, že obchodníci měli z Vánoc 2014 zřejmě radost," dodává Brožka.

Tahounem růstu tržeb je nadále segment prodeje a oprav aut, který si i v listopadu udržel dvouciferný růst (10,1 %). O desetinu rostly ještě prodeje e-shopů a zásilkových služeb a také prodeje počítačů a telefonů. Stagnaci tržeb naopak hlásí Český statistický úřad za listopad u velkých maloobchodních řetězců.

Očištěné tržby obchodu bez aut rostly o 1,8 procenta. "Růst maloobchodních tržeb (bez aut) potvrzuje zvýšený apetit spotřebitelů k nákupům," říká Dufek s tím, že tentokrát však není hlavním hybatelem strach z dopadů devalvace, ale celkově příznivější reálná situace domácností. "Díky zlevněným energiím, levnějším telekomunikacím a pohonným hmotám mají možnost ušetřené peníze utratit za něco jiného. A to i v situaci, kdy nedochází k akceleraci růstu mezd," pokračuje Dufek.

Brožka očekává za celý rok 2014 růst tržeb maloobchodu o 4,5 procenta a v příštím roce zpomalení na 4,1 procenta. "Ačkoliv údaj z maloobchodu za listopad je v podstatě dobrý, koruna za současného negativního sentimentu může reagovat čistě na tento meziroční optický klam a fakt, že odhady meziročního růstu byly trochu vyšší," dodává zprávě další rozměr Brožka.

Další oslabování koruny? Zatím ne, zní z ČNB

Koruna už v pátek oslabila vůči euru nejníže od roku 2009 a poprvé od té doby prolomila kurz 28 Kč za euro. Korunu táhnou dolů problémy eurozóny a k pátečnímu poklesu přispěla také zpráva o inflaci - meziročně ceny v prosinci stagnovaly (+ 0,1 %), meziměsíčně dokonce mírně poklesly (- 0,1 %).

Začíná se tak opět nahlas mluvit o tom, že by Česká národní banka mohla opět intervenovat a korunu dále oslabit. Ředitel měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub ale v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že česká ekonomika zatím není v situaci, aby bylo nutné posouvat intervenční pásmo. Připustil však, že k tomu v budoucnu může dojít.

Současný pokles cen ropy a zemního plynu, tedy klesající výrobní náklady, vnímá centrální banka jako příznivý nabídkový šok pro českou ekonomiku. "Bankovní rada by začala uvažovat o případném posunu kurzové hranice ve chvíli, kdy by se tento šok začal měnit v hrozbu deflace, začal by se promítat do inflačních očekávání, promítl by se zpomalováním mzdového růstu, což by vedlo k útlumu spotřebitelské poptávky a podobně," řekl Holub.

Podle Holuba v tuto chvíli ekonomika prochází zpomalením růstu, ale především kvůli vývoji zahraniční poptávky. "Eurozóna je stále na hranici deflace, její hospodářské oživení je velmi křehké a, dalo by se říct, od druhého čtvrtletí loňského roku se zadrhlo, což samozřejmě není příznivá zpráva pro českou ekonomiku," řekl Holub.

V případě zhoršeného vývoje v eurozóně by se klesající vývoz mohl projevit například v poklesu zaměstnanosti nebo mezd. Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016, a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny.

Česká ekonomika si však podle posledních čísel zatím udržuje solidní tempo růstu. Český statistický úřad v pátek potvrdil, že hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí roku 2014 rostl o 2,4 procenta, průmyslová výroba v listopadu 2014 pak přidala takřka pět procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy