Další problémy VW: Texaský okres chce 100 milionů, ve Francii firma tlačila na noviny

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 9. 2015 17:05
Jedna z místních samospráv podala žalobu na automobilku Volkswagen kvůli zamoření ovzduší. Z Francie zase přišla zpráva o tom, že se firma pokoušela tlačit na média - ta podle francouzského týdeníku neměla psát o problémech firmy ve dnech, kdy byla v novinách reklama VW.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Houston/Paříž – Vlna žalob na Volkswagen v USA se rozjíždí. Po prvních desítkách žalob od soukromých osob se o slovo přihlásil první americký okres. Harris County v Texasu zažaloval německou automobilku o 100 milionů dolarů, sdělil houstonský státní zástupce Vince Ryan.

Zástupci Harris County si stěžují na zamořený vzduch, který má mít na svědomí více jak šest tisícovek v regionu prodaných vozů koncernu VW s dieselovými motory, které obcházely emisní kontroly.

"Tato manipulovaná auta vypouštěla každý den mnohem víc výfukových plynů, než povoluje zákon," řekl Ryan. Podvod VW tak zástupcům Harris County ztěžoval situaci při ochraně obyvatel před znečištěným ovzduším.

Ryan dodal, že bude rád spolupracovat se zástupci dalších amerických okresů a států, které se rozhodnou VW také žalovat.

Když se nároky z této žaloby přepočtou na Německo, kde je zasaženo celkem 2,8 milionu aut, šlo by Volkswagenu o 40 miliard euro (zhruba 1084 miliard korun). Německý deník FAZ to spočítal pro dokreslení toho, s jak velkou finanční zátěží zhruba může v blízké budoucnosti počítat koncern VW, pokud žalobci uspějí.

Problémy ve Francii: Nepište o nás

Další problémy si Volkswagen způsobil ve Francii, kde se měl pokusit ovlivnit zpravodajství o jeho emisním skandálu. Zprávu o tom přinesl týdeník Le Canard Enchaîné a zveřejnil také útržek z jednoho z dopisů pro regionální noviny a magazíny. Zástupcům těchto médií mělo být doporučeno, aby ve vybraných dnech o problémech VW nepsali. Jinak u nich koncern přestane inzerovat.

Pod dopisem je podepsaná agentura MediaCom, s níž má VW ve Francii uzavřenou smlouvu. Dohromady jde podle francouzského týdeníku o plánované inzeráty v celkové hodnotě 1,465 milionu euro.

Volkswagen zprávu dementoval s tím, že rozhodně nechtěl ovlivňovat zpravodajství. Nikdo prý nevyhrožoval s tím, že by Volkswagen stáhl inzeráty, jen mělo dojít k jejich přesunutí na jindy, sdělil Jacques Hardoin, šéf agentury 366, která s Volkswagenem ve Francii rovněž spolupracuje.

Šéf francouzského Volkswagenu byl ale přímější. Řekl, že se tlačilo na to, aby články o VW a jeho manipulacích s emisemi nebyly v novinách umisťovány hned vedle reklamy VW, což se podle něj běžně děje.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy