Další hotely se zkouší měnit na byty. Pronájmy cílí na studenty i vánoční brigádníky

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 11. 2020 15:41
Hotelové řetězce v Česku už od jara, kdy zemi zasáhla první vlna opatření proti šíření koronaviru, řeší, jak aspoň částečně vyrovnat obrovské propady tržeb. Některé se rozhodly dočasně přetvořit hotely v nájemní byty. Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek to označuje za pokus o aspoň nějakou záchranu v době, kdy jsou hotely už podruhé za rok nuceně uzavřeny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nově inzeruje pronájem pokojů, které jinak zejí prázdnotou kvůli ochromenému turistickému ruchu, například společnost Czech Inn Hotels. První byty a pokoje pronajala už v dubnu, před pár dny přišla s další nabídkou.

V současné době umožňuje pronájem v šesti hotelích v Praze a jednom brněnském. V nabídce je podle jednatele firmy Jaroslava Svobody přes 300 bytů o velikosti 20 až 50 metrů čtverečních s vlastním sociálním zařízením a vlastní nebo sdílenou kuchyní. 

Mezi nimi například Extol Inn v Holešovicích, kde se mohou zájemci ubytovat v garsonkách pro jednu až dvě osoby za cenu od 7500 korun za měsíc. Nejnižší ceny nabízí rezidence Uno ve Strašnicích, kde nájemce za pokoj s vlastním sociálním zařízením, wi-fi připojením, televizí a sdílenou kuchyní zaplatí měsíčně 6500 korun.

Doba nájmu je podle marketingového ředitele Czech Inn Hotels Petra Chábery flexibilní, podle požadavků klienta. "V roce 2021 neplánujeme žádné omezování, spíše budeme kapacity k pronájmu ještě rozšiřovat," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz.

"První byty si pronajaly firmy pro své zaměstnance jako služební byty a kanceláře, nyní je největší poptávka od lidí ve věku 20 až 40 let, kteří chtějí snížit své osobní náklady," doplnil Chábera s tím, že aktuálně je obsazeno přes 50 procent bytů. 

Hotel cílí mimo jiné na zájemce z řad brigádníků, s jejichž náborem začínají velké internetové obchody kvůli blížícím se Vánocům, a studentů vysokých škol, kteří museli kvůli vládním restrikcím opustit koleje. Vláda minulý měsíc nařídila vysokoškolákům, aby kvůli rostoucímu počtu nakažených odešli z kolejí, pokud mají bydliště jinde v Česku. Výjimku dostali studenti s nařízenou pracovní povinností, lidé z lékařských oborů nebo ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi ve školách. 

Mimo provoz minimálně do 20. listopadu

Dlouhodobý pronájem poskytuje už několik měsíců například pražský hotel Theatrino nebo síť Jan Hotels.

Také podle Gabriely Zmekové z obchodního oddělení provozovatele Jan Hotels jsou mezi zájemci i studenti vysokých škol. Často jde pak také o klienty, kteří z nějakého důvodu přišli o bydlení a hledají přechodné, nebo lidi, kteří své bydlení rekonstruují. "Či hosté, kteří dojíždějí do Prahy za prací a vyplatí se jim pořídit si tento způsob bydlení," uvedla předminulý týden pro Aktuálně.cz.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek se nedomnívá, že by se z pronájmů hotelových pokojů mohl vyklubat nějaký nový trend, spíše to označuje za vyústění zoufalé situace. "Jde o pokus o aspoň nějakou záchranu v době, kdy jsou hotely už podruhé za rok nuceně uzavřeny," řekl pro Aktuálně.cz.

Hotely v celé ČR mohou být po dobu nouzového stavu, který vláda minulý týden prodloužila do 20. listopadu, stejně jako na jaře otevřeny pro pracovní účely, nikoliv rekreační či soukromé. 

Stárek: Prodlužme záchranný program

Ubytovací zařízení včetně hotelů, motelů a botelů mohou zažádat o dotace v programu Covid ubytování od ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Finanční pomoc se ale zatím vztahuje jen na jarní uzavírku, konkrétně na období od 14. března do 24. května. Například rezidence se čtyřmi až pěti hvězdami mají za období nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun.

Program není možné čerpat zároveň s kompenzačním bonusem, tedy státní podporou pro živnostníky či malé s. r. o. Pokud už žadatel bonus dostal, příspěvek mu bude o vyplacenou částku zkrácen.

Stárek požaduje pokračování programu, stejně jako dala vláda zelenou prodloužení finanční pomoci ve formě Covid nájemné. Chystá se o tom jednat s MMR i ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Připomněl také, že se na Covid ubytování stejně jako na další záchranné programy vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory, výše byla stanovena na 800 000 eur (asi 21 milionů korun). Podle Stárka je třeba ji navýšit, neboť řada firem tuto výši podle něj už vyčerpala na jaře.

Stárek již dříve uvedl, že před novým vládním nařízením uvažovalo o dočasném uzavření v Praze zhruba 50 procent hotelů, v regionech kolem 30 procent.

Video: Nemůžu lidi pustit na ulici, stojí mě to miliony, národ je v obrovském stresu, říká Sivek

Řada podnikatelů v cestovním ruchu zavře krám, mají rezervy na dny, problémy máme už od ledna, říká prezident Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy