Růst cen zpomaluje. ČNB má další důvod, aby držela slabou korunu

Radek Bednařík
9. 9. 2015 9:20
Již potřetí v řadě zpomalila inflace své tempo růstu. Růst cen zpomalil především kvůli pokračujícímu propadu cen pohonných hmot. Česká národní banka počítala s tím, že v srpnu spotřebitelské ceny meziročně porostou o 0,7 procenta. Realita je pouhých 0,3 procenta.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Růst cen v srpnu opět zpomalil, a to již třetí měsíc v řadě. Podle středečních údajů Českého statistického úřadu vzrostly ceny spotřebního zboží a služeb meziročně o tři desetiny procenta. To bylo o jednu desetinu procentního bodu méně, než očekával trh podle průzkumu agentury Reuters. Oproti červenci pak ceny klesly o dvě desetiny procenta.

Růst cen, stejně jako v předchozích měsících, táhly především tabákové výrobky. Jejich ceny oproti srpnu roku 2014 vzrostly o 8,8 procenta. Zdražilo také vodné (3,4 procenta), stočné (2,8 procenta) a teplo (2,3 procenta). Cena elektřiny naopak klesla v meziročním srovnání o čtyři desetiny procenta.

Růst cen zpomalil především kvůli pokračujícímu propadu cen pohonných hmot. Pokles cen této komodity v srpnu navíc ještě zrychlil - z červencových necelých jedenácti procent na srpnových dvanáct. Dále zlevňovaly i potraviny - například ceny chleba spadly o více než tři procenta, mouky o osm procent a sýrů a jogurtů o více než osm procent.

Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, udělalo srpnové zpomalení inflace čáru přes rozpočet centrální bance. "Zatímco Česká národní banka počítala s tím, že v srpnu spotřebitelské ceny meziročně porostou o 0,7 procenta, tak realita je pouhých 0,3 procenta. Touto hodnotou se vracíme na začátek letošního roku, kdy se inflace pohybovala jen těsně nad nulou," říká Novák.

Několikaměsíční zpomalování růstu cen nicméně může tlačit na centrální bankéře, aby prodloužili svou politiku slabé koruny. Zatím ji centrální banka chce držet minimálně do poloviny příštího roku. Nicméně poslední předpověď ČNB počítá s tím, že dvouprocentního růstu cen, o který banka usiluje, dosáhne česká ekonomika až v roce 2017.

A viceguvernér Vladimír Tomšík již na svém blogu zmínil, že ČNB může držet slabou korunu déle. "Nutnost udržovat uvolněnou měnovou politiku může přetrvávat i déle, než naznačuje prognóza," uvedl Tomšík.

Kurz koruny na zveřejněné údaje o inflaci bezprostředně nereagoval. Po deváté hodině ráno se koruna obchodovala za kurz 27,06 za euro.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy