Investoři v Česku mají rekordní plány, pomáhají pobídky

ČTK ČTK
11. 9. 2014 12:45
Firmy lákají investiční pobídky, jimiž je podpořeno 85 procent projektů. Vůbec největší investici v prvním pololetí ohlásili Korejci.
ilustrační foto (nošovická továrna Hyundai)
ilustrační foto (nošovická továrna Hyundai) | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Agentura CzechInvest zprostředkovala v České republice v letošním prvním pololetí rekordních 116 investičních projektů v hodnotě 78 miliard korun. Ty mají vytvořit přes 14 000 nových pracovních míst. Téměř polovina z nich vznikne v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Počet zprostředkovaných investic je nejvyšší v historii dosavadních pololetních statistik. Většinou jde o expanze a reinvestice stávajících investorů, z celkových 116 projektů jde o nové investiční projekty ve 14 případech.

"Svou roli v tom samozřejmě hrají investiční pobídky, jimiž je podpořeno 85 procent projektů. Zároveň pozorujeme, že expanduje nebývale vysoký počet českých firem, což je důkazem, že pobídky jsou impulsem nejen pro zahraniční investory, ale že k rozvoji motivují i tuzemské firmy," říká Ondřej Votruba, pověřený vedením agentury CzechInvest.

Nejvíce zahraničních investorů - 25 - bylo v prvním pololetí tradičně z Německa. Ti v ČR investují přes 12,5 miliardy korun a vytvořit by mohli až 3947 pracovních míst. Na dalším místě následují Nizozemci s devíti investičními projekty za 5,5 miliardy korun a 399 novými místy. Třetí jsou firmy z USA, které plánují osm investičních projektů za 2,9 miliardy korun a vytvoření 2548 nových pracovních míst. Následují Japonci s pěti investičními projekty za 1,3 miliardy korun a vytvořením 314 nových míst.

Nejvyšší oznámenou investicí v první polovině roku za 22,8 miliardy korun je projekt společnosti Nexen Tire, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce zahájí v příštím roce výstavbu závodu na výrobu pneumatik. Na druhém místě je firma Brose CZ, která investicí ve výši 2,6 miliardy korun rozšíří svou výrobu zámkových systémů a polohovacích sedadel. Třetí nejvyšší investicí je expanze společnosti Continental Automotive v Královéhradeckém kraji ve výši 2,6 miliardy korun. Podle Votruby zájem investorů o ČR nepolevuje, druhé pololetí by z pohledu investic ale už nemělo trhat rekordy.

Letošní největší investice zprostředkované agenturou CzechInvest:

Investor Země původu Investice Vytvořená pracovní místa
1. Nexen Tire Jižní Korea 22,764 mld. Kč 1 384
2. Brose CZ Německo 2,65 mld. Kč 810
3. Continental Automotive Czech Republic Německo 2,631 mld. Kč 648
4. AL Invest ČR 2,421 mld. Kč 49
5. Pila Štětí Rakousko 1,95 mld. Kč 159
6. Karsit Holding ČR 1,782 mld. Kč 300
7. Mölnlycke Health Care  Švédsko 1,598 mld. Kč 214
8. Lovochemie ČR 1,582 0
9. Magna Exteriors & Interiors (Bohemia) Rakousko 1,557 217
10. CS Cabot ČR 1,524 16

Zdroj: CzechInvest

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy