Investoři v Česku mají rekordní plány, pomáhají pobídky

ČTK ČTK
11. 9. 2014 12:45
Firmy lákají investiční pobídky, jimiž je podpořeno 85 procent projektů. Vůbec největší investici v prvním pololetí ohlásili Korejci.
ilustrační foto (nošovická továrna Hyundai)
ilustrační foto (nošovická továrna Hyundai) | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Agentura CzechInvest zprostředkovala v České republice v letošním prvním pololetí rekordních 116 investičních projektů v hodnotě 78 miliard korun. Ty mají vytvořit přes 14 000 nových pracovních míst. Téměř polovina z nich vznikne v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Počet zprostředkovaných investic je nejvyšší v historii dosavadních pololetních statistik. Většinou jde o expanze a reinvestice stávajících investorů, z celkových 116 projektů jde o nové investiční projekty ve 14 případech.

"Svou roli v tom samozřejmě hrají investiční pobídky, jimiž je podpořeno 85 procent projektů. Zároveň pozorujeme, že expanduje nebývale vysoký počet českých firem, což je důkazem, že pobídky jsou impulsem nejen pro zahraniční investory, ale že k rozvoji motivují i tuzemské firmy," říká Ondřej Votruba, pověřený vedením agentury CzechInvest.

Nejvíce zahraničních investorů - 25 - bylo v prvním pololetí tradičně z Německa. Ti v ČR investují přes 12,5 miliardy korun a vytvořit by mohli až 3947 pracovních míst. Na dalším místě následují Nizozemci s devíti investičními projekty za 5,5 miliardy korun a 399 novými místy. Třetí jsou firmy z USA, které plánují osm investičních projektů za 2,9 miliardy korun a vytvoření 2548 nových pracovních míst. Následují Japonci s pěti investičními projekty za 1,3 miliardy korun a vytvořením 314 nových míst.

Nejvyšší oznámenou investicí v první polovině roku za 22,8 miliardy korun je projekt společnosti Nexen Tire, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce zahájí v příštím roce výstavbu závodu na výrobu pneumatik. Na druhém místě je firma Brose CZ, která investicí ve výši 2,6 miliardy korun rozšíří svou výrobu zámkových systémů a polohovacích sedadel. Třetí nejvyšší investicí je expanze společnosti Continental Automotive v Královéhradeckém kraji ve výši 2,6 miliardy korun. Podle Votruby zájem investorů o ČR nepolevuje, druhé pololetí by z pohledu investic ale už nemělo trhat rekordy.

Letošní největší investice zprostředkované agenturou CzechInvest:

Investor Země původu Investice Vytvořená pracovní místa
1. Nexen Tire Jižní Korea 22,764 mld. Kč 1 384
2. Brose CZ Německo 2,65 mld. Kč 810
3. Continental Automotive Czech Republic Německo 2,631 mld. Kč 648
4. AL Invest ČR 2,421 mld. Kč 49
5. Pila Štětí Rakousko 1,95 mld. Kč 159
6. Karsit Holding ČR 1,782 mld. Kč 300
7. Mölnlycke Health Care  Švédsko 1,598 mld. Kč 214
8. Lovochemie ČR 1,582 0
9. Magna Exteriors & Interiors (Bohemia) Rakousko 1,557 217
10. CS Cabot ČR 1,524 16

Zdroj: CzechInvest

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy