CzechInvest loni pomohl vytvořit 16 700 pracovních míst

ČTK ČTK
24. 3. 2015 10:16
Státní agentura zprostředkovala v Česku 147 domácích a zahraničních investic v hodnotě 87 miliard korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Státní agentura CzechInvest zprostředkovala loni v Česku 147 domácích a zahraničních investic v hodnotě 87 miliard korun. Je to téměř dvakrát více než v roce 2013, oznámili zástupci státní agentury, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Investice by měly vytvořit 16 700 nových pracovních příležitostí, nejvíce v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Největší část investic mířila do automobilového průmyslu.

Oživení v Evropě

"Zvýšená aktivita zahraničních investorů souvisí s postupným oživením evropského trhu, taženým především automobilovým průmyslem," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Nejvíc investic směřovalo do automobilového průmyslu (50) a kovodělného průmyslu (18). Podle regionů nejvíce projektů - 26 - zamířilo na sever Moravy a dále do Jihomoravského a Ústeckého kraje (oba 19). Nejvíce investorů do ČR zamířilo tradičně z Německa a Spojených států. Z tuzemských firem expandují hlavně společnosti strojírenské, textilní a potravinářské.

Vedou investice v automobilovém průmyslu

Žebříček deseti nejvýznamnějších investic vede Nexen Tire, který postaví v průmyslové zóně Triangle u Žatce závod na výrobu pneumatik v hodnotě 22,8 miliardy korun. Druhá je expanze firmy Brose CZ v Rožnově pod Radhoštěm a Kopřivnici ve výši 2,65 miliardy korun.

Většina investic do ČR přišla v prvním pololetí, kdy investoři ještě mohli využít výhodnější investiční pobídky. "Druhé pololetí bylo slabší, proto nyní musíme v lákání investic vyvinout vyšší úsilí.

Připravená je k investorům vstřícnější novela zákona o investičních pobídkách a daleko aktivnější přístup k investorům předpokládá i naše nová strategie," uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

 

Právě se děje

Další zprávy