GE Money Bank mění název. Moneta má hodnotu nejméně 35 miliard korun

Olga Skalková Olga Skalková, Marek Miler
Aktualizováno 25. 4. 2016 15:20
Nový název souvisí s odchodem amerických vlastníků a prodejem alespoň 51 procent akcií na burze. S akciemi se začne obchodovat 6. května. Banka byla oceněna v rozpětí 34,7 a 43,5 miliardy korun.
Značka GE Money Bank v Česku končí.
Značka GE Money Bank v Česku končí. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Na český bankovní trh přichází největší změna posledního desetiletí. Americký konglomerát GE, který prodává tuzemskou GE Money Bank s více než milionem klientů, změní její název a logo na Moneta Money Bank. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy k plánované transakci.

Moneta byla bohyní peněz ve starověkém Římě. K přechodu na nový název dojde plošně k 1. květnu 2016, kdy jej začne používat ve všech svých dokumentech i smlouvách. K přejmenování všech poboček, bankomatů a dalších předmětů nesoucích název dojde postupně v průběhu května a června.

Klientů se změna nijak negativně nedotkne. Samozřejmě i nadále platí dosavadní čísla účtů, platební karty, smlouvy či další dokumenty.

GE Money je čtvrtou největší bankou na tuzemském trhu podle počtu klientů a šestou největší podle objemu aktiv. Půjde o největší změnu majitele banky v Česku od roku 2005, kdy italský UniCredit převzal někdejší čtvrtý největší finanční ústav HVB a později ho pod svým názvem spojil s bývalou Živnobankou.

Firma plánuje celorepublikovou kampaň, v níž se veřejnosti představí pod novou značkou. Kampaň, která zahrne reklamu v televizi, tisku, rozhlase, na internetu i na billboardech, má v prvním pololetí stát mezi 150 a 200 miliony korun před zdaněním. Vyplývá to z dokumentů k připravované emisi akcií. Další náklady bude mít banka nově s tím, jak ztratí podporu mateřské skupiny. Odhaduje, že například oddělování IT systému přijde do konce roku na 100 milionů korun, v příštím roce na další stamiliony. Během tří let po vstupu na burzu bude muset zřejmě investovat další dvě miliardy korun v souvislosti s osamostatněním. Naopak ušetří na platbách za známku GE.

Prodej akcií GE může být největším veřejným úpisem na pražské burze za posledních osm let. Američtí vlastníci plánují nabídnout investorům nejméně 51 procent v bance - tento podíl byl oceněn mezi 17,7 a 22,2 miliard korun, hodnota celé banky je mezi 34,7 a 43,5 miliard korun. S akciemi se začne poprvé obchodovat 6. května.

Dnešním oznámením GE se zmenšuje prostor pro druhou variantu prodeje banky - jednomu strategickému partnerovi. Obě varianty nechali američtí akcionáři připravovat souběžně. O přímý prodej se neúspěšně snažili kvůli vysokým požadavkům na cenu několik posledních let. Nicméně i to ještě není vyloučeno, když přijde jediný kupec s nabídkou, kterou nebude možné odmítnout. Tak jako se to stalo ve finále příprav vstupu na burzu Slovak Telekomu loni v květnu.

Výběr nového názvu byl v Česku dost netradiční. Banka totiž nechala o nové značce před několika měsíci hlasovat i své klienty. Na výběr jim dala jména Bohemica Bank, Bohemia Money Bank, Felicia Bank. Xpera Bank či Opera Bank. Podle mluvčí banky Milady Veselé šetření mělo sloužit jako jeden z podkladů pro rozhodnutí. Jeho výsledek GE nezveřejnila.

Šéf GE Money Bank Tomáš Spurný, který je v jejím čele od loňského října, tento měsíc Hospodářským novinám řekl, že nový název má odrážet tři hlavní cíle - měl by signalizovat, že jde o českou banku a líbit se nejen stávajícím klientům, ale také pomoci při získávání zákazníků konkurence.

GE Money Bank působí na českém trhu od roku 1997 a zaměřuje se hlavně na spotřebitelské úvěrování domácností, půjčky malým a středním podnikům. Významnými klienty banky jsou zemědělci, kterým byla poskytnuta až třetina všech úvěrů. K růstu došlo hlavně po roce 1998, kdy GE převzala část zkrachovalé Agrobanky. V roce 2014 koupila jednu z největších leasingových společností na trhu, VB Leasing.

Vstup české pobočky GE Money Bank na burzu je součástí širší strategie mateřského koncernu General Electric, u jehož zrodu stál před více než stoletím vynálezce Thomas Edison. Americké vedení se loni v dubnu rozhodlo, že utlumí většinu svých bankovních aktivit po světě a dál se soustředí jen na průmysl.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy