Boj s nefér směnárnami má první oběti. S výměnou peněz končí ČSOB a Raiffeisenbank

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2019 16:24
Československá obchodní banka a Raiffeisenbank přestaly ode dneška poskytovat směnárenské služby, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími bankami. Komerční banka, Česká spořitelna, UniCredit Bank či Moneta Money bank tyto služby dále poskytují. Ode dneška platí novela zákona, která posiluje postavení klientů směnáren například tím, že mohou do tří hodin od provedení výměny od směny peněz odstoupit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Od pondělí 1. dubna 2019 již v našich pobočkách nebudeme poskytovat směnárenské služby," uvedla ČSOB na svých internetových stránkách.

Také Raiffeisenbank od 1. dubna hotovostní směnárenské služby zrušila. Důvodem je podle banky klesající zájem o tuto službu a měnící se legislativa. Novela zavádí pro banku složitá pravidla pro storna nebo reklamace transakcí a výrazně rozšiřuje náležitosti pokladních dokladů, řekla mluvčí banky Petra Kopecká.

Změna se podle ní týká především turistů, kteří nejsou klienty banky, a výměnu valut, respektive výběr peněz, mohou provést v bankomatu. Klienti banky mohou na pobočkách i nadále provádět vklady i výběry v cizích měnách spojené s jejich multiměnovým účtem, dodala.

Komerční banka bude pokračovat v nabídce nákupu a prodeje cizí měny v hotovosti, uvedl mluvčí banky Pavel Zúbek. Novou legislativní úpravou se podle něj mimo jiné ruší poplatky za standardní směnárenské operace kromě výjimek uvedených v zákoně.

"Směnárenskou činnost nyní rušit nebudeme, aplikovali jsme nařízení vyplývající z novely směnárenského zákona," uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Rovněž Moneta Money Bank směnárenské služby poskytuje v dosavadním rozsahu.

Česká spořitelna směnárenské služby poskytuje podle mluvčího Filipa Hrubého nadále na 174 z celkem 513 poboček. Na těchto pobočkách si mohou lidé vyměnit české koruny v hotovosti na cizí měnu v hotovosti. Na dalších 69 pobočkách mohou vložit na svůj účet hotovost v cizí měně. Stejně tak mohou ze svého korunového či cizoměnového účtu vybrat hotovost v cizí měně.

Cílem novely je chránit klienty před nekalými praktikami některých směnáren. V případě směnárenských automatů zákon stanovil lhůtu pro odstoupení od směny peněz až tři pracovní dny.

Nové opatření se kvůli možným spekulacím vztahuje na částky do 1000 eur (25 790 Kč). Předloha zavádí také pravidlo, že pokud směnárna poskytne v souvislosti se směnou doplňkovou službu, bude moci klient odstoupit i od této služby. Informace o právu na odstoupení od transakce bude na stvrzence ze směnárny uvedena na prvním místě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy