ČSA odmítly kompromis o platech, letušky zvažují protest

ČTK ČTK
25. 5. 2015 11:17
Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. Platy některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - Vedení Českých aerolinií odmítlo kompromisní návrh kolektivní smlouvy předložený zprostředkovatelem. Řekl to mluvčí společnosti Daniel Šabík. Na místo původního návrhu firma odborům předložila alternativní plán. Podle předsedkyně Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petry Posové je pro zaměstnance výrazně méně výhodný. Dnes a v úterý proto bude o jeho přijetí organizace jednat se zaměstnanci. Pokud jej nepřijmou, je OOPL připravena vyhlásit stávkovou pohotovost.

"Představenstvo společnosti doporučilo dozorčí radě ČSA odmítnout předložený návrh kolektivních smluv, jelikož je v rozporu s restrukturalizačním plánem Českých aerolinií, který v září 2014 jednomyslně schválili všichni akcionáři společnosti," řekl Šabík. podle vedení firmy návrh předložený zprostředkovatelem nezohledňuje podmínky na trhu letecké dopravy v ČR a jeho přijetí by ve srovnání se současným stavem představovalo pro ČSA neúnosné zatížení.

Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. V únoru, po vypršení platnosti staré kolektivní smlouvy, prosadilo vedení společnosti razantní snížení platů pilotů i letušek o desítky procent. Návrh zprostředkovatele Petra Hůrky měl pilotům i letuškám plat proti této změně zvýšit o několik tisíc korun prostřednictvím zvýšení sazby za odlétané hodiny. "Protinávrh vedení naopak znamená zvýšení jen o stokoruny," řekla Posová. Kolektivní smlouva navržená zaměstnavatelem by navíc měla platit jen do konce letošního roku oproti předchozímu návrhu, který pokrýval i příští rok.

Platy některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent. Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na 15 000 korun. K tomu je ale podle ČSA ještě nutné započíst několik tisíc korun, které dostávají na dietách a kapesném. Při započtení průměrně odlétaných 61 hodin činí podle ČSA čistý výdělek letušek zhruba 29 000 korun měsíčně. Piloti berou v rozmezí od 50 000 do více než 100 000 korun měsíčně. Záleží na počtu odlétaných let a na tom, zda pilot létá s vrtulovým nebo proudovým letadlem.

Na osobě zprostředkovatele Hůrky se dohodli zástupci pilotů s vedením firmy v únoru poté, co vyjednávání o podobě kolektivní smlouvy selhala. Hůrku jako zprostředkovatele v té době rovněž pověřilo ministerstvo práce a sociálních věcí sjednáním smírné dohody i mezi letuškami a vedením aerolinií.

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

 

Právě se děje

Další zprávy