"Do igelitky ne". Američané se zásobí benzínem, kvůli výpadku sítě se bojí nedostatku

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2021 11:32
Američané panicky skupují benzín v obavách, že ho bude kvůli výpadku potrubní sítě nedostatek. Zásoby paliva se tenčí už šestý den především na čerpacích stanicích ve velkých městech na jihovýchodě země. Důvodem je omezení dodávek způsobené problémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů ve Spojených státech.

Úřady Američany přitom vyzývají, aby benzínem neplnily plastové tašky. Provoz sítě, který minulý týden zastavil útok hackerů, bude obnoven brzy, uvedla americká ministryně pro energetiku Jennifer Granholmová.

Společnost Colonial Pipeline již provoz začala obnovovat, návrat k normálu ale potrvá několik dní, uvedla ve středu firma. Podle analytiků může trvat až dva týdny, než se dodávky vrátí na původní úroveň.

"Nedávejte benzín do plastových tašek," vyzvala na Twitteru obyvatele USA Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC). "Používejte jen nádoby k tomu určené," dodala.

Systémy Colonial Pipeline se v pátek staly terčem takzvaného ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

Společnost Colonial Pipeline nemá v úmyslu zaplatit výkupné požadované hackery, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s dnešním rozhodnutím společnosti. Colonial Pipeline úzce spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a americkou firmou FireEye v oblasti kybernetické bezpečnosti, aby zmírnila škody a obnovila provoz sítě. Společnost situaci podle Reuters odmítla komentovat.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že s firmou Colonial Pipeline úzce spolupracuje a slíbil "dobré zprávy v nejbližších 24 hodinách". Prezident Biden také oznámil, že zrušil omezení na přepravu paliva.

Hackerská skupina, která se přihlásila k útoku na Colonial Pipeline, dnes uvedla, že napadla ještě další tři společnosti a hodlá zveřejnit tisíce gigabytů jejich dat. Údajně se jedná o brazilskou firmu na baterie, technologickou firmu z Chicaga a britskou inženýrskou společnost. O údajném útoku informovala agentura Reuters s upozorněním, že informace dosud nebylo možné ověřit.

Firma Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v délce zhruba 8850 kilometrů. Společnost uvádí, že na zásobování východního pobřeží Spojených států pohonnými hmotami se podílí asi ze 45 procent.

Slabší nabídka a panické nákupy zapříčinily dlouhé fronty před čerpacími stanicemi. Průměrná cena jednoho galonu - tedy necelých čtyř litrů benzínu - dnes přesáhla tři dolary (zhruba 64 Kč), a je tak nejvyšší za téměř sedm let. Lidé si vytvářejí zásoby před prodlouženým víkendem na konci května, kdy si v Den obětí války (Memorial Day) připomínají členy ozbrojených sil padlé v boji. Svátek je zároveň začátkem hlavní sezony na silnicích.

Nejhůře postiženým státem byla ve čtvrtek ráno Severní Karolína, kde podle dat společnosti GasBuddy neměla benzín čtvrtina čerpacích stanic. Uspokojit zákazníky nemohlo 15 procent benzínek v Georgii a ve Virginii a 13 procent čerpacích stanic v Jižní Karolíně. Obzvlášť špatná byla situace ve velkých městech, jako jsou Charlotte v Severní Karolíně a v hlavním městě Georgie Atlantě.

"Jsme svědky paniky v rozsahu, jaký jsme nezažili od íránské krize na konci 70. let," citoval list Financial Times analytika energií Toma Klozu ze společnosti Opis, která je divizí IHS Markit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy