"Do igelitky ne". Američané se zásobí benzínem, kvůli výpadku sítě se bojí nedostatku

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2021 11:32
Američané panicky skupují benzín v obavách, že ho bude kvůli výpadku potrubní sítě nedostatek. Zásoby paliva se tenčí už šestý den především na čerpacích stanicích ve velkých městech na jihovýchodě země. Důvodem je omezení dodávek způsobené problémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů ve Spojených státech.

Úřady Američany přitom vyzývají, aby benzínem neplnily plastové tašky. Provoz sítě, který minulý týden zastavil útok hackerů, bude obnoven brzy, uvedla americká ministryně pro energetiku Jennifer Granholmová.

Společnost Colonial Pipeline již provoz začala obnovovat, návrat k normálu ale potrvá několik dní, uvedla ve středu firma. Podle analytiků může trvat až dva týdny, než se dodávky vrátí na původní úroveň.

"Nedávejte benzín do plastových tašek," vyzvala na Twitteru obyvatele USA Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC). "Používejte jen nádoby k tomu určené," dodala.

Systémy Colonial Pipeline se v pátek staly terčem takzvaného ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

Společnost Colonial Pipeline nemá v úmyslu zaplatit výkupné požadované hackery, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s dnešním rozhodnutím společnosti. Colonial Pipeline úzce spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a americkou firmou FireEye v oblasti kybernetické bezpečnosti, aby zmírnila škody a obnovila provoz sítě. Společnost situaci podle Reuters odmítla komentovat.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že s firmou Colonial Pipeline úzce spolupracuje a slíbil "dobré zprávy v nejbližších 24 hodinách". Prezident Biden také oznámil, že zrušil omezení na přepravu paliva.

Hackerská skupina, která se přihlásila k útoku na Colonial Pipeline, dnes uvedla, že napadla ještě další tři společnosti a hodlá zveřejnit tisíce gigabytů jejich dat. Údajně se jedná o brazilskou firmu na baterie, technologickou firmu z Chicaga a britskou inženýrskou společnost. O údajném útoku informovala agentura Reuters s upozorněním, že informace dosud nebylo možné ověřit.

Firma Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v délce zhruba 8850 kilometrů. Společnost uvádí, že na zásobování východního pobřeží Spojených států pohonnými hmotami se podílí asi ze 45 procent.

Slabší nabídka a panické nákupy zapříčinily dlouhé fronty před čerpacími stanicemi. Průměrná cena jednoho galonu - tedy necelých čtyř litrů benzínu - dnes přesáhla tři dolary (zhruba 64 Kč), a je tak nejvyšší za téměř sedm let. Lidé si vytvářejí zásoby před prodlouženým víkendem na konci května, kdy si v Den obětí války (Memorial Day) připomínají členy ozbrojených sil padlé v boji. Svátek je zároveň začátkem hlavní sezony na silnicích.

Nejhůře postiženým státem byla ve čtvrtek ráno Severní Karolína, kde podle dat společnosti GasBuddy neměla benzín čtvrtina čerpacích stanic. Uspokojit zákazníky nemohlo 15 procent benzínek v Georgii a ve Virginii a 13 procent čerpacích stanic v Jižní Karolíně. Obzvlášť špatná byla situace ve velkých městech, jako jsou Charlotte v Severní Karolíně a v hlavním městě Georgie Atlantě.

"Jsme svědky paniky v rozsahu, jaký jsme nezažili od íránské krize na konci 70. let," citoval list Financial Times analytika energií Toma Klozu ze společnosti Opis, která je divizí IHS Markit.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy