ČNB dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Růst se čeká v únoru

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2017 15:28
Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 0,5 procenta.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok. (ilustrační foto)
Guvernér ČNB Jiří Rusnok. (ilustrační foto) | Foto: Václav Vašků

Praha - Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,5 procenta.

Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět ze sedmi členů rady, dva hlasovali pro růst základní sazby na 0,75 procenta. Podle ekonomů pravděpodobně přistoupí rada ke zvýšení sazeb na svém dalším měnovém zasedání na počátku února.

"Ten většinový názor byl v linii, že všechny ukazatele odpovídají prognóze až na nižší růst mezd. Prognóza se naplňuje velmi přesně a prognóza říká, že v tomto momentně není naléhavá potřeba zvyšovat úrokové sazby," uvedl dnes po jednání rady guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Dalším argumentem pro dnešní ponechání sazeb beze změny bylo podle něj, že další měnové zasedání rady je zhruba za šest týdnů. "A budeme mít kompletní sadu nových informací a na nich postavenou novou prognózu. Takže se ani nic dramatického nestane, když na ty informace počkáme," dodal.

Dnešní odložení zvýšení sazeb nebylo podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera způsobeno obavami ČNB o další vývoj ekonomiky, ale spíše praktickými důvody. "Zvyšování sazeb ke konci prosince například naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu a centrální banky se mu tak spíše vyhýbají. Na začátku února bude mít bankovní rada také novou prognózu, se kterou se váže lepší komunikace s veřejností," uvedl.

Podle něj přistoupí ČNB k dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně na počátku února. "Celkově by měla ČNB své základní sazby v průběhu příštího roku zvýšit třikrát až čtyřikrát," dodal.

Rizika ohledně dalšího odhadovaného vývoje ekonomiky podle Rusnoka vyhodnotila bankovní rada jako vyrovnaná a nevýrazná. Ke kurzu koruny uvedl, že je stále mírně silnější než modelové předpoklady ČNB. Zároveň zopakoval, že ČNB od února obnoví zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru.

Bankovní rada zvýšila úrokové sazby naposledy na počátku listopadu o 0,25 procentního bodu na současnou úroveň. Předtím zvýšila úrokové sazby v srpnu, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu. V září rada nechala sazby beze změny.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy