CME se loni s pomocí TV Nova přehoupla do provozního zisku

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2015 10:31
Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Firma má nyní nové vedení a získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech.
Televize. Ilustrační foto.
Televize. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Hamilton – Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, se za loňský rok přehoupla do provozního zisku a do kladných čísel přešla i v posledním čtvrtletí. Největší měrou k tomu přispěly aktivity na českém trhu, které po předloňské ztrátě vykázaly v roce 2014 výrazný zisk, sdělila dnes společnost. Firma nicméně nadále zůstává v čisté ztrátě.

Provozní zisk CME dosáhl loni 38,28 milionu dolarů (990 milionů korun) po ztrátě 180 milionů dolarů v roce 2013. Celoroční výnosy CME vzrostly o 7,5 procenta na 680,80 milionu dolarů a v přepočtu na stálé kurzy se zvýšily o deset procent.

"Dosáhli jsme všech ambiciózních cílů, které jsme si pro tento rok stanovili. Naše finanční výsledky odrážejí pokračující provozní obrat a také jsme zaznamenali nejsilnější růst srovnatelných výnosů za šest let," uvedl Michael Del Nin, jeden ze dvou generálních ředitelů CME.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Firma má nyní nové vedení a získává zpět reklamní zadavatele, které ztratila v předešlých letech, kdy sledovala strategii zvyšování cen v situaci propadu reklamního trhu.

Ukazatel OIBDA, neboli provozní výsledek před odpisy a amortizací, se v České republice přehoupl za celý rok do zisku 62 milionů dolarů po předloňské ztrátě 9,6 milionu dolarů. Výnosy českých aktivit stouply na 202,8 milionu dolarů ze 174,9 milionu o rok dříve. Druhý výkonný šéf CME Christoph Mainusch uvedl, že v letošním roce čeká firma další zvýšení podílu na českém trhu i posílení ziskových marží.

Ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila CME provozní zisk 38,3 milionu dolarů proti ztrátě necelých 97 milionů  před rokem. Její výnosy však meziročně klesly o 1,4 procenta na 216,2 milionu dolarů, i když po odečtení vlivu kurzových změn byly vyšší o devět procent. Zatímco výnosy skončily pod očekáváním, provozní zisk byl lepší, než odhadovali analytici, které oslovila agentura Reuters.

Na českém trhu dosáhla CME čtvrtletního zisku OIBDA 28,9 milionu dolarů proti ztrátě 378,000 dolarů na konci roku 2013. Tuzemské výnosy firmy stouply o zhruba 3,5 procenta na 66,4 milionu dolarů.

CME utrpěla za celý loňský rok další čistou ztrátu 227,4 milionu po výpadku 277,8 milionu dolarů v roce 2013. Ve čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta klesla meziročně o 39 procent na 74,9 milionu dolarů.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy