Rozjetá česká ekonomika láká Bulhary, Rumuny i Maďary. Vydělají si i 65 tisíc korun

Adéla Očenášková ČTK Adéla Očenášková, ČTK
19. 1. 2020 14:24
Česká ekonomika se stále více spoléhá na zaměstnance s cizím státním občanstvím. V roce 2018 vzrostl jejich počet na 12,4 procenta a loni v pololetí přesáhl 13 procent. Ve větší míře se tu usazují lidé ze zemí mimo Evropskou unii. Podívejte se na nejaktuálnější data o cizincích v Česku, uveřejněná Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
Ekonomická aktivita cizinců v ČR
Ekonomická aktivita cizinců v ČR | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Cizinci jako zaměstnanci

Poptávka po zahraniční pracovní síle v posledních letech výrazně vzrostla, a zejména v některých odvětvích je nepostradatelná, uvedl ČSÚ.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí a ministra průmyslu a obchodu  se vyšplhal počet cizinců zaměstnaných v Česku koncem roku 2018 celkem na 658,5 tisíce osob. Rostou zejména počty cizinců v pozici zaměstnanců (568,5 tisíce), množství cizinců, kteří si vydělávají živností, roste méně výrazně (89,8 tisíce). 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy