Je největší na světě, ale zničila přírodu, města i lidi. Fakta o Třech soutěskách

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2022 14:53
Před 10 lety, 4. července 2012, byla plně zprovozněna největší elektrárna na světě na čínské vodní přehradě Tři soutěsky (San-sia). Přehrada, která pojme 54 objemů největší české přehrady Orlíku, a elektrárna, která má 11x větší výkon než celý Temelín, však nevyrábí tolik elektřiny, jak se očekávalo. A cena za výstavbu tohoto zázraku moderní doby je obrovská, i na životním prostředí a lidech.
Tři soutěsky v Číně.
Tři soutěsky v Číně. | Foto: Shutterstock

Přehrada Tři soutěsky zadržuje řeku Čchang-ťiang (Dlouhá řeka, na dolním toku zvaná Jang-c'-ťiang) u města I-čchang v provincii Chu-pej. Stavět se začala v prosinci 1994, v roce 2003 se začala napouštět vodou a hráz byla dostavěna o tři roky později. Zcela dokončena byla v roce 2008. Poslední z 32 generátorů hydroelektrárny byl uveden do provozu v 4. července 2012. Elektrárna má po spuštění posledních generátorů výkon 22 500 megawattů, což je jedenáctkrát víc než maximální výkon jaderné elektrárny Temelín. Voda může zabírat plochu až 1084 kilometrů čtverečních, přehrada tak může pojmout až 39 miliard krychlových metrů vody (asi 54 objemů největší české přehrady Orlíku).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy