Čína poprvé otestuje digitální jüan na cizincích. Nabídne jim ho na zimní olympiádě

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 1. 2022 20:01
Čína nabídne na zimních olympijských hrách v Pekingu sportovcům i divákům možnost platit digitálním jüanem. Podle americké agentury Bloomberg má jít o první velký test, který prověří, zda je virtuální platidlo atraktivní pro cizince. Zatímco v Číně e-měna šanci na úspěch má, u cizinců jsou experti na pochybách. K fungování čínského totalitního režimu se totiž zahraničí staví velmi ostražitě.
Oslavy v Pekingu k předání olympijského ohně.
Oslavy v Pekingu k předání olympijského ohně. | Foto: Reuters

Zimní olympijské hry začínají 4. února a pro čínskou centrální banku jsou vnímány jako příležitost, jak povědomí o digitální měně zvýšit. Její vývoj od roku 2020 pokročil a nyní se testuje zhruba v desítce regionů po celé Číně.

Podle státního finančního gigantu Bank of China, který je oficiálním partnerem her, si návštěvníci mohou stáhnout aplikaci nebo získat kartu, která digitální měnu uchovává. Případně si v samoobslužných automatech mohou směnit zahraniční měnu právě za digitální jüany. Sportovci i trenéři mohou získat náramky, které fungují jako elektronické peněženky a lze jimi platit za zboží a služby.

Obchody i kavárny uvnitř olympijské vesnice, kde budou sportovci bydlet a trávit volný čas, budou vybavené automaty pro příjem plateb digitálními jüany. Vybavené mají být i obchody na železničních stanicích v blízkosti konání her.

Manažer provozního týmu olympijské vesnice v Pekingu Čchü Sung-ming uvedl, že platby na hrách budou omezeny jen na několik málo metod. Na všech soutěžních i nesoutěžních událostech v době olympiády bude možné platit pouze v hotovosti jüany, kartami společnosti Visa a digitálními jüany. Visa je sponzorem her.

Na 140 milionů uživatelů

Virtuální jüan představuje takzvanou digitální měnu centrálních bank (CBDC) a na rozdíl od bitcoinu nepoužívá technologii blockchain - tedy decentralizovanou databázi, která uchovává neustále se rozšiřující počet záznamů, jež jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu.

Digitální peníze centrálních bank jsou snahou některých světových obdob České národní banky získat část peněžní zásoby pod kontrolu. Oproti převládajícímu mýtu totiž centrální banky peníze v ekonomice nevytváří, to přísluší obchodním bankám.

Virtuální měny se tak od kryptoměn zásadně liší svou infrastrukturou. Bitcoin funguje jako decentralizovaná měna a nemá nad ním vliv žádná národní banka nebo vláda. Čínský e-jüan a další podobné projekty jsou naopak zcela centralizované. 

Digitální měny umožní centrálním bankéřům daleko lépe regulovat množství peněz v oběhu, a to jak jeho zvyšováním, tak i snižováním, a také razantním způsobem zvýší přehled státní moci nad peněžními toky v zemích.

Čína doufá, že e-měnou posílí mezinárodní postavení jüanu a sníží závislost na americkém dolaru.

Podle úředníků se do začátku listopadu zaregistrovalo k účtu v digitálním jüanu na 140 milionů lidí. I když obyvatelé při každodenních platbách stále v drtivé většině spoléhají na službu Alipay od firmy Alibaba a na službu WeChat Pay od společnosti Tencent Holdings. Obě aplikace nyní podporují platby v digitálních jüanech, avšak pro platby na olympiádě je nebude možné použít. Platby v e-CNY přijímá i řada internetových gigantů, jako je například JD.com, Trip.com a Meituan.

Čínská centrální banka nemá časový plán pro oficiální zavedení digitální měny, nicméně minulý týden zveřejnila v obchodech testovací verzi aplikace digitálního jüanu pro operační systémy iOS a Android.

Obyvatelé ve zkušebních zónách si mohou aplikaci stáhnout a zaregistrovat si účet. Aplikace umožňuje lidem převádět peníze z bankovních účtů do elektronické peněženky a provádět nebo přijímat platby naskenováním QR kódu nebo přiložením telefonu k platebnímu zařízení. Dříve přitom mohli lidé stáhnout elektronickou peněženku pouze přes neveřejný odkaz získaný od pracovníků banky při žádosti o účet.

Jde o princip i bezpečnostní riziko

Bank of China dodala, že během olympijských her to bude poprvé, kdy její aplikace bude přístupná i cizincům. Půjde o zásadní test jejích služeb a banka uvedla, že je pro ni důležité, aby zajistila, že zahraniční návštěvníci budou mít s digitálním jüanem dobrou zkušenost.

Nicméně zda cizinci digitální jüan vzhledem ke zvýšenému politickému napětí v souvislosti s hrami i obavám z rizik spojených se získáváním osobních údajů přijmou, zatím není jasné. Čínský totalitní režim totiž není pro ostatní země kvůli porušování lidských práv příliš atraktivní.

"Proto mnozí lidé po celém světě odmítají přejímat čínskou kulturu. S digitálním jüanem to zřejmě bude podobné. Především na Západě budou preferovány jiné platební možnosti a virtuální měna narazí na odpor," uvedl již dříve pro online deník Aktuálně.cz analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Například někteří američtí republikánští senátoři loni v červenci vyzvali tamní olympijský výbor, aby americkým sportovcům zakázal používat digitální jüan, a to s odkazem na obavy ze špionáže a o bezpečnost dat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy