Čína chce "zelenou" olympiádu. Farmáři si stěžují na zábor půdy kvůli stavbě solárů

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
9. 1. 2022 16:51
Za necelý měsíc vypuknou v Číně zimní olympijské hry, o kterých země tvrdí, že budou "zelené". Veškerou energii mají vyrobit větrné, vodní a solární elektrárny, přestože Čína se jinak při spotřebě energie spoléhá ze dvou třetin na uhlí. Sliby Pekingu o "zelených" hrách navíc naráží u drobných zemědělců. Stěžují si, že jim stát kvůli stavbě elektráren zabírá obdělávanou půdu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking kvůli příslibu "zelených" olympijských her, které bude hostit v první polovině února, postavil nespočet nových solárních a větrných elektráren. V celkovém souhrnu Čína přitom už nyní platí za největšího producenta solární i větrné energie na světě. Současně ale stále provozuje více uhelných elektráren než kterákoliv jiná země a v jejím energetickém mixu ze dvou třetin dominuje právě uhlí. 

Větrné i solární farmy vyrostly například v oblasti Čang-ťia-kchou, asi 200 kilometrů od Pekingu, která bude jedním ze tří olympijských středisek. Tamní farmáři si ale podle agentury AFP stěžují, že je státní firmy výstavbou elektráren připravují o zemědělskou půdu.

"Firma nám řekla, že je to nepoužitelná půda, ve skutečnosti je to ale velmi dobrá zemědělská půda používaná námi, farmáři," popsal čínský zemědělec Su Wan. Podnik podle jeho slov přislíbil, že farmáři za jeden mu (čínská jednotka plochy, asi 660 metrů čtverečních) půdy dostanou tři tisíce jüanů (přes deset tisíc korun). "Nakonec jsme ale nedostali nic," tvrdí Su.

AFP se obrátila s prosbou o reakci i na firmu, která solární elektrárnu v oblasti postavila, ta však nereagovala.

Čína přitom v září zavedla přísná pravidla kompenzací pro lidi, kterým bude kvůli výstavbě ekologických projektů, jako třeba solárních nebo větrných elektráren, sebrána půda. Někteří zemědělci, jako třeba Su, ale tvrdí, že se státní firmy pravidlům vyhýbají tím, že zemědělskou plochu označují za pustinu.

Bití a zatýkání

Na ztrátu půdy si v textu AFP postěžoval i farmář vystupující pod jménem Pi. Tvrdí, že někteří zemědělci byli nuceni podepsat s čínskou státní energetickou společností smlouvy o pronájmu půdy, aby na ní mohl vyrůst solární park. AFP uvádí, že smlouvy viděla. Ty, kteří kontrakt odmítli uzavřít, police zbila nebo zatkla, někteří pak skončili v nemocnici, vylíčil Pi. 

O ztrátě půdy kvůli instalaci fotovoltaiky hovoří i farmář vystupující pod jménem Lung, který stejně jako Pi pochází z vesnice poblíž Pekingu. Jeho rodina přišla o více než polovinu své půdy. Také jí přitom firma přislíbila peníze za zábor plochy, žádné však nedostala.

"Měli jsme dostat tisíc jüanů za jeden mu (asi 660 metrů čtverečních) za to, že si solární společnost plochu pronajala na dvacet pět let," řekl Lung.

Boj se smogem

Čína chce do roku 2030 vyrábět čtvrtinu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Aby plán splnila, musí více než zdvojnásobit větrnou a solární kapacitu. Ochránci životního prostředí podle AFP varují, že konfiskace půdy ze strany firem kvůli stavbě elektráren se tak stane běžnější.

Plán Pekingu na "zelenou" olympiádu přitom vyvolává otazníky i vzhledem ke kvalitě zdejšího ovzduší. Čína se snaží se smogem, kvůli kterému obyvatelé mnohdy ani nevycházejí z domu, bojovat. Předloni například klesl počet dnů, kdy metropole zaznamenala silně znečištěné ovzduší, na deset oproti třiačtyřiceti v roce 2015. Podle Světové zdravotnické organizace ale Peking na normy kvality ovzduší stále nedosahuje.

Také čínské ministerstvo pro ekologii a životní prostředí se podle agentury Reuters nedávno nechalo slyšet, že zimní smog zůstává kritický. Popřelo také informace, že firmy těžkého průmyslu, které obzvláště zatěžují životní prostředí, budou od prvního ledna mimo provoz. Zpravodajský web France24 ale informoval o tom, že Peking před olympiádou například nařídil ocelárnám v oblasti metropole, aby svou produkci o polovinu snížily.

Olympiáda v Číně proběhne od čtvrtého do dvacátého února. Země chce podle státní agentury Nová Čína nasadit pro přepravu sportovců přes 600 autobusů poháněných vodíkem. Celkově pak organizátoři plánují, že 85 procent všech dopravních prostředků na olympiádě bude poháněných elektřinou nebo vodíkem. Podle agentury Reuters nicméně výroba vodíku v Číně pokulhává a zemi se v této oblasti nedaří plnit své plány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy