Obří investice. Británie a Čína podepsala smlouvy v celkové hodnotě 40 miliard liber

ČTK ČTK
21. 10. 2015 18:59
Británie a Čína během nynější státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojeném království podepsaly smlouvy v hodnotě okolo 40 miliard liber (1,48 bilionu korun). Po schůzce s hlavou čínského státu to oznámil britský premiér David Cameron. Oba politici na společné tiskové konferenci mimo jiné potvrdili, že čínská státní společnost China General Nuclear investuje šest miliard liber (přes 220 miliard korun) do výstavby nové jaderné elektrárny Hinkley Point C v Británii.
Čínský prezident Si Ťin-pching s britským premiérem Davidem Cameronem během své britské návštěvy.
Čínský prezident Si Ťin-pching s britským premiérem Davidem Cameronem během své britské návštěvy. | Foto: Reuters

Londýn - Britský premiér David Cameron ve středu oznámil uzavření smlouvy Británie a Číny v hodnotě okolo 40 miliard liber. Během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojeném království premiér tak potvrdil šestimiliardovou investici čínské státní společnosti China General Nuclear (CNG) do výstavby nové jaderné elektrárny Hinkley Point C v Británii.

Nová elektrárna Hinkley Point C je projektem francouzské elektrárenské společnosti EDF, celkové náklady na její výstavbu by měly činit 18 miliard liber. CGN v rámci své investice získá v projektu podíl 33,5 procenta, napsala agentura Reuters. Elektřinu by měla začít vyrábět v roce 2025.

Britská vláda si slibuje, že díky dohodě o stavbě elektrárny Hinkley Point C vznikne až 25 tisíc nových pracovních míst a subdodavatelé budou moci uzavřít smlouvy v řádech miliard liber.

První po Fukušimě

Projekt Hinkley Point C by se měl stát první novou jadernou elektrárnou postavenou v Evropské unii po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. Čínská firma CGN převezme rovněž dvoutřetinový podíl v britské jaderné elektrárně Bradwell, kde hodlá vybudovat jaderný reaktor navržený v Číně.

Británie a Čína také uzavřely kontrakty ohledně plynu a ropy za více než 12 miliard liber, Číňané investují například do BP.

Cameron na tiskové konferenci také řekl, že Peking má plány na omezení dodávek levné oceli. Stalo se to den poté, co indická ocelárenská skupina Tata Steel oznámila, že v Británii plánuje zrušit zhruba 1200 pracovních míst, tedy zhruba sedm procent své pracovní síly v zemi. Zdůvodnila to kromě jiného přílivem levnějším výrobků ze zahraničí, hlavně z Číny.

"Čínské železárny a ocelářský průmysl se potýkají s nadměrnými kapacitami," připustil Si Ťin-Pching s tím, že jeho země "podnikla sérii kroků, jak tyto kapacity omezit".

Vláda konzervativního premiéra Camerona si původně od návštěvy čínského prezidenta v Británii slibovala smlouvy v celkové hodnotě přes 30 miliard liber (1,1 bilionu korun). Ekonomika Číny je druhá největší na světě, prvenství patří Spojeným státům.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 17 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy