Kuřáci si připlatí. Kvůli slabé koruně porostou daně

ČTK ČTK
3. 6. 2015 14:23
Státní rozpočet by změnou daní měl získat v příštích třech letech více jak pět miliard korun navíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Cena krabičky cigaret se příští rok zvýší o tři až čtyři koruny, v dalších dvou letech o korunu až dvě. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou ve středu schválila vláda a která nyní míří do parlamentu.

Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Důvodem zvyšování spotřební daně je slabší kurz koruny a snaha ministerstva mít jasnější představu o budoucím inkasu této daně.

"Pro zajištění předvídatelnosti daňových příjmů a z důvodu udržení stability tabákového průmyslu se pro roky 2017 a 2018 navrhuje postupné navýšení sazeb u všech tabákových výrobků," uvádí důvodová zpráva k návrhu.

Česko musí splnit směrnici EU, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší koruna by podle ministerstva bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. "Dopady na příjmy státního rozpočtu byly vypočítány staticky, při jejich vyčíslení nebyly zvažovány změny chování spotřebitelů v důsledku navýšení cen tabákových výrobků," uvádí materiál.

Inflaci by měl návrh zvýšit v roce 2016 o 0,245 procentního bodu, v roce 2017 a 2018 o méně než 0,1 procentního bodu.

 

Právě se děje

Další zprávy