Chrenko může zbourat brutalistní komplex u Muzea. Stát ho odmítl prohlásit za památku

Adam Váchal Adam Váchal
13. 12. 2016 13:32
Ministerstvo kultury se rozhodlo neprohlásit komplex budov bývalého Transgasu na pražské Vinohradské třídě za kulturní památku. Společnost HB Reavis miliardáře Ivana Chrenka tak může budovy, v nichž donedávna sídlili pracovníci Všeobecné zdravotní pojišťovny, srovnat se zemí. Na místě vyroste nový administrativní komplex.
Kompozice dvou věžových staveb pro ministerstvo paliv a energetiky vycházela z návrhu architektů Loose a Malátka.
Kompozice dvou věžových staveb pro ministerstvo paliv a energetiky vycházela z návrhu architektů Loose a Malátka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministerstvo kultury podle informací Aktuálně.cz zamítlo návrh Klubu za starou Prahu prohlásit objekty bývalého ústředí plynárenské společnosti Transgas za kulturní památku.

Transgas, Vinohradská 325/8.
Transgas, Vinohradská 325/8. | Foto: Jakub Plíhal

Slovenský miliardář Ivan Chrenko je tak o krok blíže k tomu, aby zdemoloval komplex budov ve stylu takzvaného brutalismu na Vinohradské třídě. Na jejich místě chce Chrenkova společnost HB Reavis postavit moderní administrativní centrum.

„Architektonické kvality stávající budovy nevyvažují závažné urbanistické nedostatky,“ píše se ve stanovisku ministerstva. To zatím není pravomocné a účastníci řízení se proti němu mohou odvolat do patnácti dní od jeho obdržení.

Proti demolici se kromě Klubu za starou Prahu postavila například architektka a kurátorka Národní galerie Radomíra Sedláková. Podle ní jsou budovy architektonicky významné a neměly by se proto bourat.

Developer naopak již na jaře letošního roku prohlásil, že řízení o možném prohlášení budov za kulturní památku považuje pouze za formalitu. Své přesvědčení opíral o podporu ze strany řady významných architektů včetně jednoho z autorů stávajících budov Václava Aulického.

Transgas
Transgas | Foto: archiv Scholastika

„Rozhodnutí ministerstva vnímáme jako novou šanci pro dolní část Vinohradské ulice a signál naděje na její oživení," říká ředitel HB Reavis pro Českou republiku Petr Herman.

"Nový projekt dává lokalitě šanci stát se místem, kam budou lidé rádi dojíždět za prací a které bude zároveň sloužit svému bezprostřednímu okolí. V tuto chvíli nás čeká podrobné plánování všech návazných činností, které budou i nadále postupovat v souladu se zákonem,“ dodává.

Transgas
Transgas | Foto: archiv Scholastika

Developerská společnost chce na místě bývalého Transgasu postavit nové obchodně-administrativní centrum, které má být tvořeno sedmi budovami. Ve vnitrobloku podle Hermana vznikne nový veřejný prostor se zelení, terasami a bezbariérovým průchodem. O jak velkou investici půjde, společnost neuvádí.

Stejně tak zatím není jisté, kdy by mohla odstartovat samotná výstavba. Developer musí nejprve zpracovat dokumentaci EIA, která vyhodnocuje dopady stavby na životní prostředí. Následně musí na projekt získat územní a stavební povolení.

Nový administrativní komplex podle návrhu studia Jakub Cigler Architekti.
Nový administrativní komplex podle návrhu studia Jakub Cigler Architekti. | Foto: Jakub Cigler Architekti

Komplex budov, v němž dříve sídlil Ústřední dispečink tranzitního plynovodu, koupila v roce 2014 od společnosti ČEZ. Donedávna v něm sídlila pražská pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny – prostory opustila koncem letošního září a přestěhovala se do objektu Crystal v Praze 3. Objekt nyní zůstává bez nájemníků.

Podle realitních odborníků již tyto prostory nevyhovují současným požadavkům zaměstnavatelů. Jedinou cestou je tak podle nich právě nová výstavba. „Budovu samu o sobě nyní nelze uzpůsobit na flexibilní kanceláře,“ vysvětlil již dříve Hospodářským novinám Eduard Forejt, ředitel rozvoje obchodu v realitně-poradenské společnosti JLL.

Jednou z posledních dochovaných realizací v celém interiéru jsou schody od Ivo Loose.
Jednou z posledních dochovaných realizací v celém interiéru jsou schody od Ivo Loose. | Foto: Jakub Plíhal

Stávající komplex budov vyrostl na pozemcích o rozloze šesti tisíc metrů čtverečních v 70. letech poté, co se Československo zavázalo k přepravě plynu ze Sovětského svazu do západní Evropy. Jeho autoři jsou architekti Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos a Jindřich Malátek. V budově měl sídlo již zmíněný Ústřední dispečink transitního plynovodu, dále Federální ministerstvo paliv a energetiky a také Světová odborová federace.

Brutalismus je moderní architektonický styl, který zažíval vrchol v 50. až 70. letech minulého století. Název vychází z francouzského označení pro "drsný beton". Nejde jen o záležitost zemí bývalého východního bloku – styl se prosadil i v Londýně nebo Paříži. V Česku je jednou z nejznámějších staveb v tomto stylu hotel InterContinental Praha.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy