Chorvatsko otevřelo první vesnici pro digitální nomády. Vykryjí mrtvou zimní sezonu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 10. 2021 17:28
Poblíž dalmatského města Zadar vznikla první vesnice pro takzvané digitální nomády, lidi pracující přes internet pro zaměstnavatele sídlící klidně na druhém konci světa. Projekt má mimo jiné za cíl pomoci zaplnit volné ubytovací kapacity mimo hlavní turistickou sezonu, uvedla stanice RFE/RL.
Dopravní zácpa u Zadaru
Dopravní zácpa u Zadaru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zájemci o pobyt ve vesnici dostanou za zhruba 500 eur (asi 12 700 korun) měsíčně ubytování v montovaném domě u moře, sdílený pracovní prostor a k dispozici jim je také ředitel střediska, který organizuje dobrovolný program a akce, jako jsou turistické výlety, jogging či kurzy jógy.

"Za tři dny, co máme oficiálně otevřeno, k nám dorazili první tři digitální nomádi, dostali jsme celkově 195 přihlášek, pravý nával ale čekáme až v listopadu," uvádí Mario Mrkša, spoluzakladatel a výkonný ředitel platformy grabAhome, která stojí za tímto projektem v hotelovém komplexu Borik severně od Zadaru. Přihlášky podle něj přišly z více než 30 zemí, členských států Evropské unie, ale i Spojených států, Kanady a dalších. Jedna je z Nigérie.

Chorvatsko se snaží napojit na současný globální trend hoštění digitálních nomádů. Díky změně zákonů mohou od začátku tohoto roku v zemi na Jadranu fungovat i firmy, které zde nejsou registrované. Nesmějí sice poskytovat služby chorvatským firmám, zato však v Chorvatsku neplatí daň z příjmu. Jejich pracovníci mohou každopádně dostat roční vízum. Nyní v Chorvatsku působí několik set digitálních nomádů, většina na pobřeží a další pak v hlavním městě Záhřebu.

První chorvatská vesnice pro digitální nomády nese název Digital Nomad Valley Zadar. Výraz Valley (údolí) má podle vedoucích projektu evokovat Silicon Valley, centrum amerického IT sektoru. Fungovat má do konce března, což je období mimo turistickou sezonu, které většina nomádů záměrně vyhledává.

Podle organizátorů je přilákání digitálních nomádů způsobem, jak mimo turistickou sezonu zaplnit ubytovací kapacity zdejšího hotelového komplexu patřícího rakouskému řetězci Falkensteiner a také jak podpořit místní ekonomiku. "Dlouhodobá idea a vize naší iniciativy je spolupráce s místními obcemi a městy, abychom měli pro digitální nomády program po celý rok," dodává Mrkša.

Potenciálu digitálních nomádů pro místní cestovní ruch si je vědomo i Chorvatské turistické sdružení, které začátkem roku rozjelo kampaň "Chorvatsko - vaše nová kancelář!" Ředitelka turistické centrály Lucijana Jerkovičová tvrdí, že zájem o tyto služby roste. Jen za září podle ní chorvatské úřady registrují 230 přihlášek digitálních nomádů o roční pracovní vízum, nejvíce ve Splitu a okolí a také v Záhřebu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkářky na MS prohrály i s Maďarskem, o postupu rozhodne boj se Slovenskem

České házenkářky prohrály na mistrovství světa ve Španělsku s Maďarskem 29:32 a ani ve druhém utkání základní skupiny E nebodovaly. Ve čtvrtek v úvodním zápase podlehly Německu.

Svěřenkyně trenéra Jana Bašného dnes s dalším favoritem držely krok do začátku druhého poločasu, pak Maďarky odskočily do rozhodujícího náskoku.

Český celek se v pondělním závěrečném duelu skupiny v přímém souboji o postup do další fáze utká se Slovenskem, které rovněž úvodní dva zápasy prohrálo.

Na světovém šampionátu poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Základní skupina E (Llíria):

Maďarsko - Česko 32:29 (17:15)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 2, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová 2, Stříšková, Franková, Zachová 4, Kovařová 2, Jeřábková 10, V. Malá 4, Holanová 2, Cholevová.

Nejvíce branek Maďarska: Klujberová 11, Kácsorová 4. Rozhodčí: K. Gasmiová, R. Gasmiová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 7:2. Diváci: 1145.

Slovensko - Německo 22:36 (12:17)

1. Německo 2 2 0 0 67:43 4
2. Maďarsko 2 2 0 0 67:58 4
3. ČR 2 0 0 2 50:63 0
4. Slovensko 2 0 0 2 51:71 0
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tři mrtví, další v nemocnici. Lavina na hoře Lackenspitze zasáhla výpravu

Při výstupu na horu Lackenspitze v rakouském Salcbursku zasáhla lavina jedenáctičlennou výpravu. Podle agentury APA se tak stalo kolem 2. hodiny odpolední, ve výšce asi 2400 metrů nad mořem. Část výpravy zasypala až 4,5 metru hluboko, dva její členy podařilo vyhrabat až po smrti. Třetího s těžkými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice v Klagenfurtu, kde jim však podlehl. Všechny oběti byly mladší 30 let.

Dva další členové výpravy jsou v nemocnici v nedalekém městě Tamsweg. Na záchranné akci se podílelo pět vrtulníků a celkem 120 lidí z horské služby a Červeného kříže.

V oblasti teď na pětibodové škále platí třetí stupeň varování před lavinami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy