Chorvaté se snaží o registraci vína Prošek. Podle Italů je až moc podobné Proseccu

ČTK ČTK
14. 9. 2021 19:08
Italští politici a výrobci vína kritizují Evropskou komisi za to, že přijala žádost o registraci názvu chorvatského vína Prošek jako tradiční potraviny. Podle nich chorvatské víno může být lehce zaměněno za perlivé víno Prosecco, vyráběné na severovýchodě Itálie, uvedla dnes italská média. O název vín se italské a chorvatské úřady přely již v minulosti.
Foto: Shutterstock

Luca Zaia, šéf regionu Benátsko, kde se koncentruje výroba Prosecca, označil přijetí žádosti ze strany evropských úřadů za "ostudný krok". Náměstek ministra zemědělství Gian Marco Centinaio uvedl, že Itálie se bude snažit žádost zablokovat. Podle něj by registrace chorvatského vína poškodila italské výrobce vín a vytvořila zmatek mezi spotřebiteli. Svazy vinařů již ohlásily, že podají proti registraci námitky, až žádost bude zveřejněna v úředním věstníku Evropské unie.

Perlivé víno prosecco patří mezi hlavní vývozní artikly italských vinařů. Podle italského statistického úřadu v loňském roce vinaři prodali do zahraničí láhve Prosecca v hodnotě jedné miliardy eur (zhruba 25 miliard korun). V objemu šlo o 2,8 milionu hektolitrů. Mezi hlavními trhy jsou Británie, Spojené státy či Německo.

Ačkoliv se názvy podobají, Prosecco a Prošek jsou velmi odlišná vína. Prosecco je perlivé víno vyráběné z odrůdy bílého vína Glera za použití Charmatovy metody. Prošek je zase sladké dezertní víno, které se vyrábí ze seschlých bobulí vína.

Italská veřejnoprávní televize Rai v minulosti upozornila, že Prosecco dostalo registrovaný název původu (DOC) jen díky tomu, že do oblasti výroby byla zahrnuta vesnice Prosek nedaleko Terstu, s většinovým slovinským obyvatelem. V této oblasti se však odrůda Glera a perlivé víno původně vůbec nevyráběly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy