Norský státní fond se chlubil obří sumou. Chci vyplatit svůj podíl, píší mu teď lidé

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 11. 2019 18:00
Chci si vybrat svůj podíl, píší Norové tamnímu státnímu fondu. Ten investuje příjmy z prodeje norské ropy, o nichž říká, že patří norskému lidu. V říjnu spravovaná částka stoupla na rekordních deset bilionů norských korun (25 bilionů Kč).
Foto: Shutterstock

Počet žádostí Norů o peníze z fondu narostl. Část z nich je myšlena žertem a požadují jen pár korun, někteří Norové ovšem svou žádost o miliony myslí vážně. Na každého z 5,3 milionu obyvatel země připadá v přepočtu 4,6 milionu českých korun. O požadavcích informuje agentura Bloomberg.

Fond ovšem výběry neumožňuje a dotazy běžných Norů bere s humorem. "Je hezké, že se lidé zajímají a že vědí, že fond patří každému," řekla Marthe Skaarové, mluvčí divize norské centrální banky, která fond spravuje.

Vlna veřejného zájmu podle ní představuje možnost vysvětlovat, že je určen příštím generacím. Že to lidé zkoušejí, prý není nic nového, i když po oznámení říjnového rekordu žádostí o výplatu podílu přibylo.

Fond byl založen v roce 1996 a podle názvu je to vládní penzijní fond. Skutečným penzijním fondem ale není, má jen zaručit zisky z přírodního bohatství i poté, co éra fosilních paliv skončí. Peníze získané prodejem ropy investuje výhradně mimo Norsko, aby nepřehříval tamní ekonomiku.

Spravuje zhruba 1,5 procenta všech světových akcií. Jen od roku 2008 se objem soustředěných prostředků kvůli pádu akciových burz a následným levným nákupům cenných papírů zečtyřnásobil. Z etických důvodů fond neinvestuje do tabákových a některých zbrojařských firem ani do většiny podniků, které těží uhlí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy