Skončila dražba vesmírných předmětů z Apolla. O nejdražší manuál nebyl zájem

Klikněte pro vstup do galerie.
Úspěch programu letu Apollo 11 na Měsíc po padesáti letech opět vzbudil rozruch a toho se rozhodly využít dražební domy, které nabídly předměty spjaté s lety na Měsíc. Nejdražší položkou byl letový harmonogram z lunárního modulu Apolla 11, jehož cena je odhadována mezi 7 a 9 miliony dolary (160 až 205 milionů korun). Manuál je ušpiněný od měsíčního prachu a obsahuje asi 150 ručně psaných poznámek, včetně souřadnic místa přistání. Nakonec se pro něj ale kupec nenašel.
“Souřadnice modulu Eagle v Moři klidu si poznamenal Aldrin na straně deset jen chvíli po přistání, takže jde o první písemný záznam člověka na jiném kosmickém tělese,” píše k artefaktu na webu Christie's Christina Geigerová, šéfka oddělení pro knihy a rukopisy.
Podle Christie's byl původním vlastníkem manuálu Aldrin, kterému vlastnictví dokonce později potvrdil Kongres. Pilot lunárního modulu ho v roce 2007 v Los Angeles prodal současnému majiteli. (Na obrázku zleva - Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin "Buzz" Aldrin). Manuál sice v aukci propadl, ale kupec se našel pro jiný letový manuál z téhož letu, který se vydražil za 40 tisíc dolarů.
Mezi položkami výroční aukce byla také velká vlajka spojených států, která letěla s Apollem 10 (odhadovaná cena mezi 25 a 35 tisíci dolary). Ani o ní nebyl mezi kupci zájem. Aukce probíhala v New Yorku ve čtvrtek a od 10 hodin tamního času. Do dražby také šlo několik plánovacích map lunárního povrchu, které se prodaly za částky, pohybující se mezi sedmi sty dolary a několika tisíci dolary.
Foto: Sotheby’s
Marek Miler
Aktualizováno 19. 7. 2019 10:20
První přistání člověka na měsíci 20. července 1969 sledovalo u televizních obrazovek 600 milionů lidí po celé planetě. S padesátým výročím se fascinace projektem Apollo opět oživuje. A tak byly hmotné připomínky přistání člověka na Měsíci - například fotografie s podpisy astronautů, nášivky, plány a části vesmírného vybavení - více než kdy jindy v centru pozornosti sběratelů a aukčních domů. Britský aukční dům Christie's výročí využila v aukci nabídl téměř dvě stě artefaktů z letů programů Apollo a Gemini v šedesátých a sedmdesátých letech.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje. Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

Další zprávy