Chátrající budovy zmizí na 27 místech v Česku. S demolicemi pomohou nové dotace

Adam Váchal Adam Váchal
6. 9. 2016 6:19
Tři sta milionů korun stát vyčlenil na demolice chátrajících budov. Letos městům a obcím rozdá 69 milionů. Nejvíce peněz poputuje do Ústeckého kraje. Bourat se bude například na sídlišti v Chanově, kde zmizí celé dva bloky. Po demolici čeká místa proměna.
Ilustrační foto (Předlice, 2013).
Ilustrační foto (Předlice, 2013). | Foto: Vojtěch Marek

Praha – V Kralupech nad Vltavou tento týden odstartovala několik let plánovaná demolice prvorepublikového hotelu Praha z roku 1934. Budova byla od povodní v roce 2002 v kritickém stavu. Práce mohly začít díky tomu, že město získalo na odstranění stavby peníze od ministerstva pro místní rozvoj.

Dotace na bourání zchátralých budov se stát rozhodl poskytovat nově od letošního roku. Chce tím nastartovat proměnu zanedbaných lokalit, ve kterých se nacházejí dlouhodobě nevyužívané stavby. Celkem pro letošní rok vyhradil na demolice 100 milionů korun.

O dotaci se přihlásily desítky obcí a měst. „K podpoře bylo v letošním roce doporučeno celkem 27 žádostí ve výši téměř 69 milionů korun,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Z uvedené částky poputuje nejvíce do Ústeckého kraje, kde stát podpoří sedm demoličních akcí. Největší bude bourání dvou bloků na sídlišti v Chanově – na to poskytne ministerstvo dotaci ve výši pět milionů korun, dalších 10,5 milionu pak doplatí město Most.

Peníze dále míří především do Karlovarského, Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje. Největší města – Praha, Brno, Ostrava či Plzeň – na seznamu nejsou vůbec. O podporu ani jedno ze zmíněných měst nepožádalo.

Přestože se letos ze 100 milionů korun, které stát na podporu bourání budov vyčlenil, podaří vyčerpat jen necelých 69 milionů, obce a města o zbylé peníze nepřijdou. „Nevyužité prostředky z tohoto roku převedeme do roku 2017. Předpokládáme nárůst počtu žádostí s ohledem na fakt, že obce budou na tuto výzvu již lépe připravené,“ vysvětluje Vároši.

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že bude dotace poskytovat ještě minimálně následující dva roky. Celkem chce takto přispět 300 miliony korun. Další výzvu pro podávání žádostí o dotace pro rok 2017 plánuje vyhlásit ještě v říjnu.

Aby na ně mohly obce a města dosáhnout, musí mít připravený plán dalšího využití místa. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové by na odstranění objektu měla vždy navázat obnova prostor, a to třeba formou výstavbou parku, sportovního areálu či školského zařízení.

Zmiňované Kralupy nad Vltavou například na místě hotelu Praha vytvoří parkoviště a prostranství, na které umístí stromy a další zeleň. Poblíž pozemku pak vybuduíe zcela novou městskou třídu.

Zájemce o byty jsem přestal počítat, i můj nový barák je obsazený, říká Boris Rudý, který v romském ghettu v Předlicích opravuje rozpadlé domy. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy