ČEZ přikoupil ve Francii osm větrných farem ve výstavbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2019 16:02
Energetická společnost ČEZ přikoupila ve Francii osm větrných farem ve výstavbě od německé developerské firmy ABO Wind. Doplnila tak první skupinu devíti farem, kterou tam od stejného dodavatele nakoupila před dvěma lety.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Cenu transakce firma odmítla komentovat. "Jedná se o projekty větrných elektráren budovaných na pevnině, osm projektů rozmístěných po celé zemi se nachází ve fázi pokročilého developmentu a disponuje provozní podporou ve formě garantované výkupní ceny na 15 let," řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Informaci přinesl deník E15.

Nově nakoupené farmy mají celkový výkon převyšující 116 megawattů, polovina z nich je ve fázi udělených stavebních povolení,

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera jde o další střípek současné strategie společnosti, která hledá příležitosti k investicím do obnovitelných zdrojů v zemích západní Evropy.

"Samotný projekt nebude mít výrazný dopad do celkových hospodářských výsledků ČEZ, potažmo do vývoje ceny akcií," řekl webu analytik.

ČEZ je ve větrné energetice vedle Francie aktivní také v Rumunsku, Německu, Turecku a v Česku. Aktuálně provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 megawattů. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi dva tisíce megawattů.

Kromě větrné energetiky investoval ČEZ ve Francii přes svůj fond Inven Capital také do společnosti Vulog, která se zabývá poskytováním technologií pro sdílení ekologických aut nebo do firmy Cosmo Tech, jež se specializuje na vývoj softwaru pro řízení kritické infrastruktury.

 

Právě se děje

Další zprávy