Cenu transakce firma odmítla komentovat. "Jedná se o projekty větrných elektráren budovaných na pevnině, osm projektů rozmístěných po celé zemi se nachází ve fázi pokročilého developmentu a disponuje provozní podporou ve formě garantované výkupní ceny na 15 let," řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Informaci přinesl deník E15.

Nově nakoupené farmy mají celkový výkon převyšující 116 megawattů, polovina z nich je ve fázi udělených stavebních povolení,

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera jde o další střípek současné strategie společnosti, která hledá příležitosti k investicím do obnovitelných zdrojů v zemích západní Evropy.

"Samotný projekt nebude mít výrazný dopad do celkových hospodářských výsledků ČEZ, potažmo do vývoje ceny akcií," řekl webu analytik.

ČEZ je ve větrné energetice vedle Francie aktivní také v Rumunsku, Německu, Turecku a v Česku. Aktuálně provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 megawattů. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi dva tisíce megawattů.

Kromě větrné energetiky investoval ČEZ ve Francii přes svůj fond Inven Capital také do společnosti Vulog, která se zabývá poskytováním technologií pro sdílení ekologických aut nebo do firmy Cosmo Tech, jež se specializuje na vývoj softwaru pro řízení kritické infrastruktury.

před 7 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.