ČEZ koupil v Německu firmu s miliardovým obratem. Chce být jedničkou v regionu pro průmyslové firmy

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
7. 7. 2017 10:53
ČEZ koupil společnost Elevion, která poskytuje energetické služby průmyslovým a stavebním podnikům. Má přes 1800 zaměstnanců a roční tržby ve výši téměř osmi miliard korun.
Logo ČEZ, ilustrační snímek.
Logo ČEZ, ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Skupina ČEZ koupila německou společnost Elevion od fondu DPE Deutsche Private Equity. Cenu obchodu firma nezveřejnila. Elevion poskytuje energetické služby průmyslovým a stavebním podnikům. Ve skupině bude sesterskou společností firmy ČEZ ESCO.

"ČEZ ESCO je dnes nejvýznamnějším hráčem na českém trhu a stává se i největším poskytovatelem ESCO služeb v regionu střední a východní Evropy. V souladu s naší strategií teď chceme tento typ podnikání rozvíjet i v dalších státech, které jsou České republice blízké z pohledu energetických trhů a hospodářského prostředí," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Elevion se zaměřuje jak na instalaci energetických zařízení v nových budovách, tak na zvýšení účinnosti energetického hospodářství starších objektů. Zejména jde o dodávky elektrických zařízení a technologických systémů, instalaci vzduchotechniky, vytápění a chlazení nebo kompletní technickou správu budov.

Skupinu Elevion tvoří 32 dceřiných společností s centrálou v Jeně v Durynsku. Má přes 1800 zaměstnanců. Loňské tržby přesáhly 300 milionů eur (7,85 miliardy korun). Firma byla založena v roce 1948 a nynějším generálním ředitelem je vnuk někdejšího zakladatele Lars Eberlein.

V Německu nakupuje ČEZ pravidelně

Není to poprvé, co ČEZ nakupuje v Německu. V červnu tam energetická skupina koupila 14 větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 35,4 megawattu (MW). Celkový instalovaný výkon ČEZ v německých obnovitelných zdrojích činí téměř 135 MW. Pro srovnání: instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

"Další velkou akvizicí na německém trhu obnovitelných zdrojů energie pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o dodatečné tři miliardy korun. Naše větrné elektrárny v Německu vyrobí nyní více než 280 gigawatthodin elektřiny ročně, a pokryjí tak spotřebu 120 tisíc domácností," uvedl tehdy ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.

V květnu letošního roku firma oznámila nákup významného minoritního podílu v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory.

V létě 2015 zase vstoupil ČEZ do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim téhož roku pak vstoupil do firmy Sunfire, vyrábějící moderní palivové články. Na konci loňského dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.

Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně. Čistý zisk skupině loni meziročně klesl o 29 procent na 14,6 miliardy korun. Za první čtvrtletí letošního roku čistý zisk ČEZ meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta více.

 

Právě se děje

Další zprávy