ČEZ chce k sousedům. Potvrdil zájem o Slovenské elektrárne

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2014 17:57
Slovenské elektrárne v roce 2013 vykázaly čistý zisk ve výši necelých deseti miliard korun.
Šéf ČEZ Daniel Beneš kouká se zájmem k sousedům.
Šéf ČEZ Daniel Beneš kouká se zájmem k sousedům. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Energetická společnost ČEZ chce koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, který prodává italská společnost Enel.

ČEZ, v němž český stát drží majoritní podíl, dnes odeslal Enelu dopis, ve kterém vyjadřuje zájem o Slovenské elektrárne.

"Spojení ČEZ a Slovenských elektrární by přineslo synergické efekty při řešení provozu a rozvoje jaderných i vodních elektráren v obou zemích," stojí v prohlášení společnosti.

ČEZ zároveň chce detailní analýzu a řešení otevřených otázek spojených zejména s výstavbou jaderné elektrárny Mochovce. Kvůli problémům okolo plánovaného rozšíření této elektrárny ČEZ zájem Slovenské elektrárne dlouho zvažoval.

Největší chyba

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš mluvil o nových akvizicích už na konci dubna poté, co jeho firma rozhodla o ukončení tendru na dostavbu Temelína. Za zajímavá aktiva tehdy označil společnosti Vatenfall v Německu a právě Slovenské Elektrárne.

ČEZ přitom podal nabídku na koupi 66procentního podílu ve slovenské energetice už v roce 2004. "Největší chybou v historii společnosti bylo, že jsme nezrealizovali koupi Slovenské Elektrárne. Kdyby se to bývalo podařilo, ČEZ by dnes byl v naprosto odlišné pozici. Pokud by tato aktiva byla na prodej, zahájíme intenzivní jednání," řekl agentuře Bloomberg v dubnu Beneš.

V říjnovém rozhovoru pro agenturu Reuters zase uvedl, že nejistoty kolem neustále odkládaného a stále dražšího projektu dostavby elektrárny Mochovce mohou zmařit celý plán prodeje Slovenských elektráren. Už tehdy zdůraznil, že Enel a slovenský stát, který má v podniku 34 procent, by měly tato rizika před prodejem vyřešit.

Slovenská vláda podle dosavadních informací žádné garance na pokrytí rizik kolem Mochovců neplánuje. Podle slovenského premiéra Roberta Fica, o tom, že by stát garantoval výkupní cenu z rozšířených jaderných elektráren, nemůže být řeč. "To je obrovské riziko. Toto vůbec není cesta," řekl v neděli v České televizi.

Křetínského EPH se k zájmu nevyjadřuje

Podle informací ČTK chtěl mít Enel do dnešního dne seznam zájemců, kteří se o Slovenské elektrárne zajímají. Další z českých potenciálních uchazečů, o kterých se hovořilo, Energetický a průmyslový holding dnes podání nabídky komentovat nechtěl. "Bez komentáře," sdělil ČTK mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Slovenské elektrárne provozují jaderné, vodní a uhelné elekrárny o instalovaném výkonu 5,7 GW, které v roce 2013 vyrobily 22,8 TWh elektrické energie. Slovenské elektrárne v roce 2013 vykázaly čistý zisk ve výši 356 milionů eur (necelých 10 miliard korun).

 

Právě se děje

před 18 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy