Na turistech umí nejlépe vydělat ve Španělsku. Svět čeká nájezd dovolenkářů z Asie

Ekonomika Ekonomika
6. 8. 2018 11:33
Česko se s podílem cestovního ruchu na hrubém domácím produktu předloni umístilo na 22. místě z 34 zemí OECD. Je na tom podobně jako Švédsko nebo USA, premiantem je Španělsko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Cestovní ruch se předloni podílel na ekonomice zemí patřících do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v průměru ze 4,2 procenta. Polepšil si tak o desetinu procenta oproti roku 2014, kdy organizace zveřejnila tento ukazatel ve své studii o vývoji turismu naposledy. V Česku přitom tvořil cestovní ruch v roce 2016 jen 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), tedy 1,4 procentního bodu pod průměrem OECD.

Z 11 procent se cestovní ruch v roce 2016 podílel na tvorbě HDP v turisticky atraktivním Španělsku - což je s přehledem nejvíce z 34 členských států. Následovalo ho Portugalsko s 9,2 procenta a Mexiko s 8,6 procenta.

Země Podíl cestovního ruchu na tvorbě HDP
1. Španělsko 11,1 %
2. Portugalsko  9,2 %
3. Mexiko  8,6 %
4. Island  8,4 %
5. Francie  7,1 %
6. Řecko  6,4 %
7. Itálie  6,0 %
8. Rakousko  5,9 %
9. Maďarsko  5,6 %
10. Nový Zéland  5,6 %
Průměr OECD  4,2 %
22. ČR  2,8 %

Nejnižší podíl cestovního ruchu na HDP naopak zaznamenalo sousední Polsko (1,2 procenta) a Lucembursko s Dánskem (shodně 1,7 procenta).

Česko se v pomyslném žebříčku OECD umístilo na 22. příčce. Podobně skončilo například Švédsko nebo Spojené státy americké, kde cestovní ruch předloni tvořil shodně 2,7 procenta HDP.

Český statistický úřad nicméně letos uveřejnil, že podíl cestovního ruchu na českém HDP byl roce 2016 ještě o něco vyšší, než udává OECD - a to rovná tři procenta.

Podíl turistického odvětví na zaměstnanosti v zemích OECD dosáhl v roce 2016 průměrných 6,9 procenta a na vývozu služeb 21,7 procenta. Počet turistů se oproti roku 2015 zvýšil o 3,9 procenta a tvořil většinu (konkrétně 55 procent) z celkového počtu 1,2 miliardy turistů ve světě. Příjmy z cestovního ruchu za stejné období vzrostly o 2,6 procenta na více než 740 miliard dolarů, což je podle studie 60,4 procenta příjmů celosvětových.

"Nárůst mezinárodní turistiky, zejména z Číny a dalších asijských trhů, znamená příležitost pro všechny kontinenty," připomínají autoři studie. "Státy podnikly řadu kroků k lepšímu propojení a zároveň omezení bariér v cestování - a to včetně požadavků na víza či vstupních procedur do země, zatímco snaha o bezpečnost stoupá," dodávají.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy