Cestovní kancelář odpovídá i za program, který sama nepořádá

28. 7. 2014 20:18
Ústavní soud potvrdil, že CK Fischer je částečně odpovědná za vážné zranění turistů v Egyptě, přestože fakultativní výlet přímo neorganizovala.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Cestovní kancelář Fischer po devíti letech soudních sporů zaplatila 800 tisíc korun za zranění turistů na zájezdu v Egyptě. Za „neoprávněný zásah do osobních práv“ je totiž podle Ústavního soudu odpovědná i přesto, že fakultativní výlet pro ni pořádala tamní agentura a CK Fischer jej přímo neorganizovala.

Nehoda se stala před devíti lety. Starší manželé z Prahy, kteří do Egypta přicestovali právě s CK Fischer, se vydali na celodenní zájezd do Káhiry s místní agenturou Spring Tours Egypt. Její zájezd byl jedním z výletů, které CK Fischer nabídla turistům, přestože jej sama nezajišťovala.

Manželé se vážně zranili poté, co autobus smluvní agentury najel během zájezdu ve vysoké rychlosti na dunu. Žena po nehodě ochrnula.

Manželé za nehodu vinili CK Fischer. Podle nich se podílela na špatné organizaci jednodenního zájezdu a také selhala v zabezpečování rychlé lékařské péče. Zásah do osobních práv manželé vyčíslili celkem na 3 750 000 korun, protože po nehodě ztratili možnost žít aktivním způsobem života.

Nemůže se úplně zbavit zodpovědnosti

Spor postupně řešil dvakrát Městský soud v Praze, vrchní i Nejvyšší soud. Částka, kterou měla zaplatit CK Fischer, se postupně snižovala. Všechny soudy ale potvrdily, že se nemůže úplně zbavit zodpovědnosti za nehodu a zranění turistů.

„Cestovní kancelář odpovídá za následky zranění při nehodě. Z řízení ale nevyplynuly žádné okolnosti, podle kterých mohli zástupci cestovní kanceláře na místě nehody vystupovat jinak,“ rozhodl Vrchní soud v Praze, který přiznal manželům částku ve výši 800 tisíc korun (pro každého po 400 tisících). Tento verdikt potvrdil i Nejvyšší soud.

Vedení CK Fischer ale s tímto rozhodnutím nesouhlasilo a obrátilo se na Ústavní soud. „Jsme si vědomi, v jak špatné situaci se turisté ocitli, a chápeme, že se soudy snaží chránit spotřebitele. K nehodě ale došlo na zájezdu zakoupeném od třetí osoby a nemůžeme za to být zodpovědní jenom proto, že se tak stalo v rámci zájezdu, který jsme organizovali,“ uvedla firma ve stížnosti.

Senát Ústavního soudu vedený Vladimírem Sládečkem ale stížnost odmítl. Potvrdil, že soudy se tímto případem velmi pečlivě zabývaly a svoje závěry, podle kterých musí CK Fischer turistům zaplatit, logicky zdůvodnily. „Soudy vycházely ze všech okolností, za nichž byl výlet objednán, a nelze jim v tomto ohledu nic vytknout,“ rozhodli ústavní soudci.

Delegáti nemohou být všude

„S egyptskou agenturou, která výlet do Káhiry pořádala, jsme přerušili spolupráci a k žádné podobné nehodě už nedošlo,“ říká mluvčí CK Fischer Jan Osúch. Zdůrazňuje ale, že cestovní kanceláře nemohou vyslat své delegáty na každou cestu, kterou si lidé ze zájezdu vyberou.

„Trváme ale na tom, že je právem každého klienta koupit si individuální zájezd, a to od jakéhokoli pořadatele. Není možné, aby delegát každý druhý den vyrazil s několika klienty na lodní výlet brzy ráno, vrátil se večer a dalším desítkám klientů v letovisku se věnoval jen po telefonu,“ podotýká mluvčí.

 „Nemůžeme nést odpovědnost za službu, kterou jsme přímo nezajišťovali. Ústavní soud ale naši stížnost odmítl, a proto jsme manželům požadovaných několik set tisíc korun zaplatili,“ dodává Osúch.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy