Čeští řidiči musí dostávat německou minimální mzdu, i když jen projíždějí. Komise chystá úlevu

Ondřej Houska Ondřej Houska
31. 5. 2017 7:17
Evropská komise se chystá navrhnout, aby pravidla o minimální mzdě platila pro tranzitní dopravu jen omezeně. Firmy by ji měly vyplácet, pokud danou zemí jejich řidiči jen neprojíždí, ale vezou do ní zboží. Svou minimální mzdu po českých firmách vyžadují například Německo nebo Francie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Dopravním firmám ze zemí s nízkou minimální mzdou by měl odpadnout jeden z největších problémů v Evropské unii: nutnost platit svým řidičům při průjezdu například Německem nebo Francií tamní minimální mzdu. Podle informací Hospodářských novin Evropská komise už brzy navrhne, aby se pravidla o minimální mzdě týkala tranzitu jen omezeně.

"Měl by to být konec problémů českých řidičů," říká český úředník, který má vyjednávání o pravidlech pro dopravu na starosti. Francie či Německo teď vyžadují, aby společnosti z Česka − ale i dalších zemí − platily svým řidičům aspoň francouzskou či německou minimální mzdu. A to i v případě, že tudy pouze projíždějí. Několika řidičům a firmám už daly pokuty.

Tuzemské firmy tvrdí, že se je obě země touto cestou snaží poškodit. "Fakticky jde o vytlačení levnějších konkurentů, hlavně ze střední a východní Evropy, z trhu," tvrdí například prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Evropská komise se tomu ve svém návrhu chystá dát za pravdu. Místní minimální mzdu firma nebude muset platit, pokud její řidič danou zemí neprojíždí v součtu víc než tři dny měsíčně. Česko požadovalo, aby byl tento strop vyšší. I tak je ale s návrhem spokojeno.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení. Novinářům to řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil selidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, jde o záznamy násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

Další zprávy