Čeští řidiči musí dostávat německou minimální mzdu, i když jen projíždějí. Komise chystá úlevu

Ondřej Houska Ondřej Houska
31. 5. 2017 7:17
Evropská komise se chystá navrhnout, aby pravidla o minimální mzdě platila pro tranzitní dopravu jen omezeně. Firmy by ji měly vyplácet, pokud danou zemí jejich řidiči jen neprojíždí, ale vezou do ní zboží. Svou minimální mzdu po českých firmách vyžadují například Německo nebo Francie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Dopravním firmám ze zemí s nízkou minimální mzdou by měl odpadnout jeden z největších problémů v Evropské unii: nutnost platit svým řidičům při průjezdu například Německem nebo Francií tamní minimální mzdu. Podle informací Hospodářských novin Evropská komise už brzy navrhne, aby se pravidla o minimální mzdě týkala tranzitu jen omezeně.

"Měl by to být konec problémů českých řidičů," říká český úředník, který má vyjednávání o pravidlech pro dopravu na starosti. Francie či Německo teď vyžadují, aby společnosti z Česka − ale i dalších zemí − platily svým řidičům aspoň francouzskou či německou minimální mzdu. A to i v případě, že tudy pouze projíždějí. Několika řidičům a firmám už daly pokuty.

Tuzemské firmy tvrdí, že se je obě země touto cestou snaží poškodit. "Fakticky jde o vytlačení levnějších konkurentů, hlavně ze střední a východní Evropy, z trhu," tvrdí například prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Evropská komise se tomu ve svém návrhu chystá dát za pravdu. Místní minimální mzdu firma nebude muset platit, pokud její řidič danou zemí neprojíždí v součtu víc než tři dny měsíčně. Česko požadovalo, aby byl tento strop vyšší. I tak je ale s návrhem spokojeno.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 19 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy