Český průmysl táhnou opět auta

Milan Duda, ČTK
11. 1. 2006 14:40
Praha/Bratislava - Výroba aut? Stále motor českého průmyslu. Potvrdila to i prosincová čísla, která ukazují, že tempo růstu celé průmyslové výroby zrychlilo na 7,2 procent. Auta na tom mají podstatnou zásluhu.

Produkce dopravních prostředků totiž stoupla o 28 procent. O více než deset procent vzrostla i výroba základních, hutních a kovodělných výrobků. Naopak klesla produkce podniků zabývajících se výrobou a rozvodem elektřiny, plynu a vody. S nižší výrobou se opět potýkaly i textilky.

ČTĚTE: Česko loni vyrobilo přes 600 tisíc aut

S růstem průmyslu rostl i počet jeho zaměstnanců. V listopadu zaměstnávaly průmyslové podniky o 2,1 tisíc osob více než ve stejném období předchozího roku a zaplatily jim v průměru 21 457 korun za měsíc. Průměrná hodinová mzda dosáhla téměř 146 korun.

Foto: ČSÚ

Hyundai zrychlí ekonomiku

Listopadové výsledky českého průmyslu nejsou pro odborníky překvapením a tradičně je hodnotí jako pozitivní. Podle analytika České spořitelny Davida Navrátila v budoucnu výrazně ovlivní tento ukazatel a potažmo i celé HDP také brzké rozhodnutí o výstavbě továrny Hyundai v Česku: "Nejprve očekáváme negativní dopady na HDP, jelikož bude zpočátku nutný dovoz strojů a investičních celků z Koreje. Po rozjetí výroby naopak očekáváme pozitivní přírůstek k HDP ve výši  1 až 1,5 procenta," vysvětlil Navrátil s tím, že tento přírůstek bude o něco vyšší, než u kolínské továrny TPCA. Hyundai má totiž podobně jako TPCA vyrábět cca 300 tisíc vozů ročně, bude se však jednat o dražší typy aut.

Po spuštění výroby v Hyundai v roce 2008, kdy již výroba TPCA pojede naplno a své kapacity by měla zvýšit také Škoda Auto, by měla výroba aut vzrůst o 15 procent, o rok později o dalších 20 procent. Již v tomto roce by rostoucí výroba aut měla pozitivně ovlivnit také vývoj obchodní bilance České republiky. Z loňských 45 miliard by se podle Navrátila měla zvýšit až na 90 miliard korun.

ČTĚTE: Český "Ježíšek" odlétá za Hyundai

Průmysl rostl i na Slovensku

Podobně jako v Česku zrychlil v listopadu tempo růstu na 5,7 procenta také slovenský průmysl. V říjnu rostl tempem 4,5 procenta. Oproti Česku však na Slovensku výroba aut růst průmyslu zbrzdila, když v listopadu poklesla o 9,7 procenta. Prudce se naopak zvýšila produkce strojů a zařízení - o 15,9 procenta.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy