Česko získalo z EU už o 333 miliard více, než zaplatilo

ČTK ČTK
12. 2. 2014 12:00
Jen loni získala ČR z unijního rozpočtu o 84 miliard více, než do něj odvedla.
Foto: Reuters

Praha - Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 84,1 miliardy korun více, než do něj odvedla. To je zhruba o 10 miliard korun více než o rok dříve a nejvyšší částka od vstupu do EU v roce 2004.

Celkově od vstupu do Evropské unie v květnu 2004 zaplatila Česká republika do unijního rozpočtu 342,8 miliardy korun a získala z něj 676,2 miliardy korun. Celkově tak Česko dosud získalo z EU o 333,4 miliardy korun více, než do něj odvedlo.

Za loňskou pozitivní bilancí stojí především příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, sdělilo ministerstvo financí.

Česká republika loni obdržela z unijního rozpočtu přes 125,7 miliardy korun a odvedla do něj téměř 41,7 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z Evropské unie.

Hlavním důvodem růstu byly podle ministerstva financí příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, které dosáhly 92,5 miliardy korun a tvořily přes 73 procent celkových příjmů ČR z rozpočtu EU. Další významnou položku příjmů podle ministerstva představovaly loni prostředky na Společnou zemědělskou politiku ve výši 31,3 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy