Česko-ruská banka je na pokraji krachu, chybí v ní přes miliardu korun

Marek Miler
17. 6. 2016 6:55
ERB bank, jejíž strategií mělo být financování obchodu mezi Českem a Ruskou federací, se přiblížila bankrotu. Neplní požadavky České národní banky a chybí jí až 1,5 miliardy korun.
Foto: Václav Kozák

Praha – Přesně šestnáct let po krachu IPB, největším kolapsu banky v Česku, bojuje o svoji budoucnost další finanční dům. Je jím ERB bank, jejíž strategií mělo být financování obchodu mezi Českem a Ruskou federací.

ERB se dvěma pobočkami v Praze a v Karlových Varech (a samostatnou směnárnou na karlovarském letišti) patří mezi malé banky. Ke konci března měla 5,3 miliardy korun vkladů a více než šest tisíc klientů, vyplývá z povinně zveřejňovaných dat na webu banky.

Podle zdroje z banky, který mluvil s Hospodářskými novinami pod podmínkou anonymity, ERB zatím nesplnila požadavky, které po inspekci hospodaření stanovila Česká národní banka. Podle něj chybí v ERB jedna miliarda až 1,5 miliardy korun.

Situace je tak připomínkou druhé poloviny 90. let, kdy kvůli špatným úvěrům, propojení bank s politiky a chybám v dohledu v Česku zkrachovalo 15 bank.

Klienti ERB, které lákaly nadprůměrné úroky, mají ale tentokrát méně důvodů k obavám: Jejich vklady do 2,7 milionu korun jsou pojištěné.

Signály o zhoršení situace v bance, v níž vlastní většinu ruský finančník Roman Jakubovič Popov, přišly už v březnu. ČNB předběžným opatřením z 8. března nařídila ERB zastavit poskytování úvěrů a přijímání vkladů od veřejnosti. Rovněž bance zakázala nakupovat rizikové instrumenty.

Kdo za bankou stojí a jaké má problémy? Čtěte podrobněji v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ve věku 89 let zemřel divadelní teoretik a učitel Jan Císař

Ve věku 89 let ve středu zemřel divadelní teoretik, kritik, historik a pedagog Jan Císař. Na svém facebooku o tom informovala Divadelní fakulta Akademie múzických umění, se kterou byl spjat sedm desítek let. Poté, co na škole počátkem 50. let vystudoval divadelní vědu, začal brzy působit na DAMU jako pedagog, krátce byl i jejím děkanem. Vedl některá regionální divadla, byl dramaturgem Národního divadla a dlouhá léta se věnoval amatérské scéně.

Jan Císař se narodil 28. ledna 1932 v Hradci Králové. V roce 1951 odmaturoval na gymnáziu a po absolutoriu na DAMU a skončení aspirantury odešel do Vesnického divadla, kde do roku 1960 působil jako dramaturg. Učit začal externě - estetiku a dějiny českého divadla, což byl předmět, kterému vedle dramaturgie a teorie divadla zůstal věrný až do podzimu 2019.

V dalších letech pracoval v redakci časopisu Divadlo a v roce 1963 se stal šéfredaktorem Divadelních novin, které se za jeho vedení rozšířily na Divadelní a filmové noviny. Své články věnované teorii divadla a divadelní kritice začal publikovat i jinde.

V letech normalizace se Jan Císař začal také intenzivně věnovat významné části českého divadla, divadlu amatérskému, jehož se stal všeobecně uznávaným patronem. "Působení profesora Jana Císaře v českém divadle bylo mnohostranně záslužné. V mnoha ohledech představoval kontinuitu české divadelní kultury a také kontinuitu českého vysokého divadelního školství. A představoval také nejlepší vzdělanecké tradice této kontinuity, které se tu i v těžkých dobách přece jen aspoň v dosahu jeho působení udržovaly a i dnes udržují," uvádí vedení fakulty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy