Česko může čerpat nové dotace z EU – až 644 miliard korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2015 21:58
V novém sedmiletém programovém období se snížil počet operačních programů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Premiér Bohuslav Sobotka dnes v Bruselu podepsal spolu s eurokomisařkou pro regionální politiku Corinou Cretsuovou dokument, který symbolicky zakončuje schvalování operačních programů Evropské unie pro Českou republiku na období 2014-2020. K dispozici je v nich pro žadatele zhruba 644 miliard korun.

Slavnostní ceremonie, které se kromě předsedy vlády Sobotky zúčastnila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, završila proces schvalování deseti programů Evropskou komisí. Následovat bude vypisování výzev k podávání žádostí o dotaci.

"Jsou to finanční prostředky, které můžeme použít na podporu vytváření nových pracovních míst, na podporu hospodářského růstu, na modernizaci našeho průmyslu, modernizaci školství, na modernizaci firem, na podporu vědy, výzkumu a inovací v naší zemí," uvedl Sobotka.

Cesta ke konečnému schválení operačních programů pro Českou republiku podle předsedy vlády nebyla vůbec jednoduchá. Za řadu problémů si podle něj Česko může samo, neboť nebylo schopno včas reagovat na problémy a přijmout nezbytné normy jako zákon o státní službě či odkládanou změnu české právní úpravy procesu EIA, který posuzuje vlivy konkrétních záměrů na životní prostředí.

"Doufáme, že jsme se poučili z programového období 2007-2013 a že naše projekty budou smysluplné, budou přinášet zaměstnanost," uvedla během ceremonie Šlechtová. V předchozím období se díky penězům z evropských programů podle ní podařilo vytvořit v Česku přes 80 000 pracovních míst.

Na závěr slavnostního aktu dostala komisařka Cretsuová od českého premiéra jako poděkování dort s deseti svíčkami na znamení deseti operačních programů.

První výzva už byla vyhlášena

První výzvu k čerpání peněz z operačních programů pro roky 2014-2020 už na konci května vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který EK schválila letos v dubnu.

V novém sedmiletém programovém období se snížil počet operačních programů. Strukturálních operačních programů je osm: Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Životní prostředí, Zaměstnanost, Doprava, Výzkum, vývoj a vzdělávání, Integrovaný regionální operační program, Operační program Praha a program Technická pomoc, z něhož jsou hrazeny prostředky na auditní orgán. Osm strukturálních programů doplňují Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

Schvalovací proces ještě neskončil u operačních programů přeshraniční spolupráce. Z pěti dostaly souhlas Evropské komise zatím tři, ke schválení se připravují programy s Polskem a Rakouskem.

 

Právě se děje

Další zprávy