Česko má plán, jak se bránit suchu. Přináší revoluční návrhy, řeší i zdražení vody

Martin Biben Veronika Neprašová Martin Biben, Veronika Neprašová
Aktualizováno 24. 7. 2017 12:53
Vláda má poprvé v ruce ucelený materiál, který ukazuje, jak se v příštích letech bránit suchu. Zejména jižní Moravu a Polabí trápí ubývání vody a zemědělské půdy, sucho je ale i důvodem lesní kalamity na severní Moravě. Navrhovaná opatření, například návrat řek k původnímu stavu bez regulací, jsou revoluční. Hlavním cílem koncepce je snížit odtoky vody z území ČR.
Ubývání vody a ničení zemědělské půdy už trápí hlavně jižní Moravu a Polabí. (ilustrační foto)
Ubývání vody a ničení zemědělské půdy už trápí hlavně jižní Moravu a Polabí. (ilustrační foto) | Foto: iStock

Praha - Výjimečný materiál, jenž zatím nejdůkladněji shrnuje recepty na boj proti suchu, dnes schválila vláda. Text, který vypracovali experti ministerstva životního prostředí, ukazuje, jak se v příštích letech bránit zejména ubývání vody a ničení zemědělské půdy. To už trápí hlavně jižní Moravu a Polabí.

Některá opatření, která koncepce navrhuje, jsou revoluční. Například řeky by se měly postupně vrátit ke svým přirozeným korytům. Experti dokonce navrhují nechat jejich břehy po případných povodních bez oprav. "Následky povodňových událostí není nutno vždy řešit zásahem směrem k obnově původního technicky upraveného stavu," stojí v textu.

Dražší vodné a stočné

"Výjimečným ekonomickým nástrojem, v případě fatálního nedostatku vody a nutnosti snížit úsporným užíváním spotřebu pitné vody, je možnost zavedení 'pásmových cen' pro vodné a stočné. Při zohlednění sociálních dopadů by byly uplatňovány diferencované ceny podle různé úrovně spotřeby - čím vyšší, tím vyšší ceny pro vodné a stočné," uvádí schválený materiál. Jde prý o hypotetickou variantu, musely by se mimo jiné instalovat nové typy vodoměrů a upravit legislativa.

Stejně tak se neplánuje obnovovat staré jezy, stupně či prahy. Řeky je mají postupně zlikvidovat samy. "Samovolné procesy rozpadu technicky upravených koryt mohou zlepšit prostupnost toků," píší autoři. Výjimku mají přehrady, jež se osvědčily, a měla by se hledat místa pro další. Podporu bude mít i přirozená obnova říčních niv, každé rozlití vody do krajiny je vítáno, každý mokřad má být chráněn.

Značné státní podpory by se mělo dostat ekologicky hospodařícím zemědělcům. Stát jim chce například pomoct s odbytem, rád by podpořil jejich prodej v řetězcích.

Naopak přitvrdit má dosud nepříliš účinný boj proti používání pesticidů a herbicidů, využívaných zejména při pěstování biopaliv, jako jsou řepka či kukuřice. "Znečišťují podzemní vody, s pěstováním kukuřice je navíc spojena zvýšená míra vodní eroze půdy," zdůrazňují autoři.

Více se mají propojit vodovody, aby oblastem bez vody pomohli ti momentálně šťastnější. Aby bylo pitné vody více, měla by se její úprava zejména v suchých oblastech rozšířit o třetí stupeň. Prostá sedimentace a filtrace už nestačí. Nově by měla voda procházet i ozonizací, filtrací membránovou či přes aktivní uhlí. Hitem budou oddělené okruhy pro pitnou a užitkovou vodu, využívání dešťové vody.

"S čištěnými odpadními vodami je třeba nakládat jako se surovinou a recyklovat je," prosazuje koncepce. Blízko lesů ohrožených požáry mají vzniknout požární nádrže, při samotné těžbě v lesích mají víc pomáhat koně, kteří neničí a neudusávají půdu jako těžké stroje.

Experti plán převážně chválí, vyčítají mu však přehnaný důraz na přehrady a nekonkrétnost. "Když si rozpočítáte, kolik vody může zadržet každý čtvereční metr půdy, sebevětší nádrže jsou proti tomu legračně málo. Pro zadržení velkých objemů vody v krajině je klíčové hospodařit s půdou a tím, co na ní roste. Se strukturou lesa a polností," zdůrazňuje bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Podle Adama Viziny z Výzkumného ústavu vodohospodářského obsahuje koncepce všechny základní principy pro zajištění požadavků na vodní zdroje pro současné i budoucí podmínky. "Měla by však být podpořena například Národním akčním plánem v této problematice, typovým plánem pro dlouhodobé sucho a nezbytným operačním plánem na problematiku sucha," říká.

Opatření budou samozřejmě velmi nákladná. "Na boj se suchem máme vyčleněno celkem asi 13 miliard korun z fondů EU, osm už jsme utratili. Ministerstvo zemědělství má zase ve svém rozpočtu peníze na opatření na vodních tocích," uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Potíž bude s obnovou vodárenské infrastruktury. "Peníze, které se vydělaly, na obnovu sítě nešly. Letos naposled můžeme čerpat přislíbené evropské peníze. Bude to obrovský úkol pro novou vládu, najít prostředky na výměnu zanedbané vodovodní sítě bez evropských dotací," říká Brabec.

Kvůli boji se suchem je potřeba změnit také zákony. Dosud chybí takový, který by se obraně před nedostatkem vody věnoval komplexně. Změnit to má novela vodního zákona, kterou připravuje ministerstvo zemědělství. Suchu má být věnována celá jedna nová hlava zákona. Přesné znění teprve vzniká, a do podzimních voleb už ho proto poslanci schválit nestihnou.

Zajistit, aby lidé měli i v krizovém období dost vody, má také nový Plán pro zvládání sucha. Povinně je vytvoří jednotlivé kraje. Tomu, aby zůstávalo více vody v půdě, má pomoci také nová protierozní vyhláška.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy