Erste Group hlásí rekordní zisk, polepšila si i Česká spořitelna

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2016 8:30
České spořitelně stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 12,5 procenta na 8,2 miliardy korun. Provozní zisk v porovnání s loňským pololetím ale klesl o 6,1 procenta. Ještě lépe si vedla její rakouská "matka" - finanční skupina Erste Group.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - České spořitelně stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 12,5 procenta na 8,2 miliardy korun. Kladně se na tom podepsal růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu spořitelny ve společnosti Visa Europe.

Provozní zisk v porovnání s loňským pololetím ale klesl o 6,1 procenta na 10,2 miliardy korun. Podle spořitelny důvodem tohoto poklesu bylo pokračující snižování čistých výnosů z poplatků a provizí, pokles čistého zisku z obchodních operací, který byl v loňském období mimořádně vysoký kvůli jednorázovému vlivu změny metodiky při oceňování derivátů, a nižší příjmy z pronájmu nemovitostí v souvislosti s postupným odprodejem investičních nemovitostí.

Ještě lépe si vedla rakouská finanční skupina Erste Group, která ovládá Českou spořitelnu. Čistý zisk Erste Group v prvním pololetí meziročně stoupl o více než 70 procent na 841,7 milionu eur (téměř 23 miliard korun). Dodala, že jde o nejlepší pololetní výsledek v její historii.

V samotném druhém čtvrtletí se čistý zisk více než zdvojnásobil na 567 milionů eur. K růstu zisku přispěly zlepšené podnikatelské podmínky ve střední a východní Evropě, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy