České poště ubyla desetina obyčejných zásilek i složenek

ČTK ČTK
17. 6. 2015 10:40
Objem přepravených dopisů a balíků do deseti kilogramů loni klesl o desetinu na 292 milionů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Objem přepravených obyčejných zásilek Českou poštou, tedy dopisů a balíků do deseti kilogramů, loni klesl o desetinu na 292 milionů. Počet přijatých poštovních poukázek se snížil o 11 procent na 46,8 milionu. Oznámil to Český telekomunikační úřad.

Pokles je podle úřadu způsobený zejména nahrazováním klasických zásilek jinými produkty, hlavně elektronickou poštou, komunikací přes sociální sítě nebo mobilní telefony. U poštovních poukázek pak jinými formami posílání peněz, například internetovým bankovnictvím.

Počet doručených obyčejných balíků do deseti kilogramů se loni snížil o čtvrtinu na 964 000. Tuto službu nahrazují jiné komerční nabídky jak České pošty, tak jejích konkurentů.

Právě klesajícím počtem zásilek a nutností provozovat ztrátové pobočky pošta zdůvodňuje svůj požadavek na kompenzaci nákladů na poskytování základních služeb od státu. Kompenzace za letošní rok by mohla dosáhnout až 700 milionů korun. Bez dotace podnik skončí ve ztrátě.

Pošta provozuje 3200 poboček, z toho je přes 1000 ztrátových. Loni vykázala zisk 241 milionů korun.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy