České poště ubyla desetina obyčejných zásilek i složenek

ČTK ČTK
17. 6. 2015 10:40
Objem přepravených dopisů a balíků do deseti kilogramů loni klesl o desetinu na 292 milionů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Objem přepravených obyčejných zásilek Českou poštou, tedy dopisů a balíků do deseti kilogramů, loni klesl o desetinu na 292 milionů. Počet přijatých poštovních poukázek se snížil o 11 procent na 46,8 milionu. Oznámil to Český telekomunikační úřad.

Pokles je podle úřadu způsobený zejména nahrazováním klasických zásilek jinými produkty, hlavně elektronickou poštou, komunikací přes sociální sítě nebo mobilní telefony. U poštovních poukázek pak jinými formami posílání peněz, například internetovým bankovnictvím.

Počet doručených obyčejných balíků do deseti kilogramů se loni snížil o čtvrtinu na 964 000. Tuto službu nahrazují jiné komerční nabídky jak České pošty, tak jejích konkurentů.

Právě klesajícím počtem zásilek a nutností provozovat ztrátové pobočky pošta zdůvodňuje svůj požadavek na kompenzaci nákladů na poskytování základních služeb od státu. Kompenzace za letošní rok by mohla dosáhnout až 700 milionů korun. Bez dotace podnik skončí ve ztrátě.

Pošta provozuje 3200 poboček, z toho je přes 1000 ztrátových. Loni vykázala zisk 241 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy