Pozor na chování při hlášení škody v pojišťovně. Hlídá vás systém proti podvodníkům

on on
10. 5. 2019 6:00
Podle informací České asociace pojišťoven v roce 2018 meziročně vzrostly škody způsobené odhalenými pojistnými podvody o zhruba 68 milionů korun. Celkově se vyšplhaly na téměř 1,3 miliardy korun. Celkem 65 procent hodnoty všech falešných žádostí o plnění připadá na pojištění majetku a odpovědnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ještě v roce 2008 výše uvedené kategorie zahrnovala "pouze" třetinu odhalených podvodů. Naopak počet podvodů u pojištění vozidel klesl z 63 procent na pětinu.

Za vyšší celkovou hodnotou škody stojí i neustálé vylepšování systémů jednotlivých pojišťoven pro detekci podvodníků. Například pojišťovna Allianz se v loňském roce sice zabývala nižším počtem případů, jejich hodnota ovšem rostla.

Tento rozdíl je nejmarkantnější v Moravskoslezském kraji, kde byla celková odhalená škoda za rok 2018 více než čtyřnásobná, zatímco počet šetřených případů poklesl zhruba o 7 procent.

Téměř na dvojnásobek pak vzrostla u Allianz odhalená škoda v Praze a v Karlovarském kraji. Nejvyšší celkovou škodu zaznamenali v roce 2018 u Allianz po Praze právě v Moravskoslezském kraji, na který také připadá nejvyšší průměrná škoda na jeden podvod.

Podvodníky odhalují automatizované systémy

S rozvojem technologií používá většina pojišťoven automatizované systémy detekující podezřelé chování při nahlašování škodné události. Jádrem těchto analýz jsou specificky budované databáze, ve kterých systémy samy vyhledávají data o pojistné události

"V průměru až sedmdesát procent času stráví vyšetřovatel shromažďováním dat o nahlašovateli pojistné události. Strojové učení umožňuje systémům automaticky hledat a opakovaně analyzovat data, vyhledávat v databázích nebo sbírat data třetích stran bez lidského zásahu. Čas potřebný na rozhodnutí v každém případě se tím zkracuje o 20 až 30 procent," vysvětluje Zuzana Lhotáková, marketingová manažerka SAS Institute ČR.

Odhalování pojistných podvodů má i významný ekonomický dopad na pojišťovny v Česku. Ty vyplácejí ročně v neživotním pojištění škody ve výši 30 až 40 miliard korun (po zohlednění podílu zajišťoven). Jelikož marže u některých pojištění poklesly jen na jednotky procent pojistného, odhalené i neodhalené pojistné podvody v řádu jednotek miliard korun mohou rozhodnout i o zisku nebo ztrátě celé produktové řady.

"Pojišťovny, které budou úspěšnější v odhalování podvodů než jejich konkurenti, získají hned dvojí výhodu: ušetří na podvodných škodách a navíc odradí podvodníky, kteří to raději zkusí jinde. I proto očekávám pokračující investice pojišťoven do detekce a prevence pojistných podvodů," objasňuje Karel Veselý, ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví Deloitte.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 35 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy