Pozor na chování při hlášení škody v pojišťovně. Hlídá vás systém proti podvodníkům

on on
10. 5. 2019 6:00
Podle informací České asociace pojišťoven v roce 2018 meziročně vzrostly škody způsobené odhalenými pojistnými podvody o zhruba 68 milionů korun. Celkově se vyšplhaly na téměř 1,3 miliardy korun. Celkem 65 procent hodnoty všech falešných žádostí o plnění připadá na pojištění majetku a odpovědnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ještě v roce 2008 výše uvedené kategorie zahrnovala "pouze" třetinu odhalených podvodů. Naopak počet podvodů u pojištění vozidel klesl z 63 procent na pětinu.

Za vyšší celkovou hodnotou škody stojí i neustálé vylepšování systémů jednotlivých pojišťoven pro detekci podvodníků. Například pojišťovna Allianz se v loňském roce sice zabývala nižším počtem případů, jejich hodnota ovšem rostla.

Tento rozdíl je nejmarkantnější v Moravskoslezském kraji, kde byla celková odhalená škoda za rok 2018 více než čtyřnásobná, zatímco počet šetřených případů poklesl zhruba o 7 procent.

Téměř na dvojnásobek pak vzrostla u Allianz odhalená škoda v Praze a v Karlovarském kraji. Nejvyšší celkovou škodu zaznamenali v roce 2018 u Allianz po Praze právě v Moravskoslezském kraji, na který také připadá nejvyšší průměrná škoda na jeden podvod.

Podvodníky odhalují automatizované systémy

S rozvojem technologií používá většina pojišťoven automatizované systémy detekující podezřelé chování při nahlašování škodné události. Jádrem těchto analýz jsou specificky budované databáze, ve kterých systémy samy vyhledávají data o pojistné události

"V průměru až sedmdesát procent času stráví vyšetřovatel shromažďováním dat o nahlašovateli pojistné události. Strojové učení umožňuje systémům automaticky hledat a opakovaně analyzovat data, vyhledávat v databázích nebo sbírat data třetích stran bez lidského zásahu. Čas potřebný na rozhodnutí v každém případě se tím zkracuje o 20 až 30 procent," vysvětluje Zuzana Lhotáková, marketingová manažerka SAS Institute ČR.

Odhalování pojistných podvodů má i významný ekonomický dopad na pojišťovny v Česku. Ty vyplácejí ročně v neživotním pojištění škody ve výši 30 až 40 miliard korun (po zohlednění podílu zajišťoven). Jelikož marže u některých pojištění poklesly jen na jednotky procent pojistného, odhalené i neodhalené pojistné podvody v řádu jednotek miliard korun mohou rozhodnout i o zisku nebo ztrátě celé produktové řady.

"Pojišťovny, které budou úspěšnější v odhalování podvodů než jejich konkurenti, získají hned dvojí výhodu: ušetří na podvodných škodách a navíc odradí podvodníky, kteří to raději zkusí jinde. I proto očekávám pokračující investice pojišťoven do detekce a prevence pojistných podvodů," objasňuje Karel Veselý, ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví Deloitte.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy