Statistici zpřesnili fyzickou kondici ekonomiky. Je na tom ještě lépe, než si mysleli

spi spi
Aktualizováno 3. 4. 2018 9:53
Českému hospodářství se loni dařilo ještě lépe, než se zdálo podle měsíc starých čísel. Vylepšit kondici ekonomiky pomohly nové údaje o hospodaření vládních institucí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Praha -  Česká ekonomika na tom byla loni ještě lépe, než se ještě před měsícem zdálo. Za celý rok posílila o 4,6 procenta, původní odhad Českého statistického úřadu byl přitom o desetinu nižší.

Meziročně hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 5,5 procenta (původně 5,2) a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 0,8 procenta (původně 0,5). Kondici tuzemské ekonomiky vylepšily podle statistiků nová data za sektor vládních institucí. 

"Statistiky ze sektorových účtů ukazují, že díky silné domácí i zahraniční poptávce zisky firem odolávají jak tlaku rostoucích mezd, tak posilující koruny," komentoval nová čísla analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Míra zisku se totiž zvýšila v mezičtvrtletním i meziročním srovnání. Slušný výsledek podle něj zaznamenala i míra investic, která dosáhla třiceti procent. 

Nejvíce si v posledním čtvrtletí roku polepšily domácnosti. Reálné příjmy na obyvatele vzrostly meziročně o 4,8 procenta, zatímco spotřeba přepočtená na jednu osobu se zvýšila o 5,6 procenta. To se projevilo na míře úspor, která se snížila na 10,4 procenta.

"Naopak míra investice v sektoru domácností se snížila o tři desetiny procentního bodu na 8,3 procenta. To má pravděpodobně souvislost s horší dostupností nemovitostí pro rezidenční bydlení. Domácnosti tak v souhrnu nenakupují nemovitosti a své prostředky raději směřují do spotřeby," dodal analytik.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy