Železniční dopravci omezí během Vánoc provoz, některé spoje jsou už vyprodané

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2018 15:05
České dráhy během Vánoc omezí provoz. Nejvíc utlumí provoz tradičně v noci z 24. na 25. prosince a v noci ze Silvestra na Nový rok, když nepojede většina regionálních spojů. Omezeny budou i některé dálkové vlaky. Dráhy o tom informovaly v tiskové zprávě. Provoz v těchto dnech omezí i konkurence.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: České dráhy

Vlaky Českých drah budou během Štědrého dne jezdit stejně, jako během svátků. Od 18. až 19. hodiny dopravce plánuje postupně provoz většiny regionálních i některých dálkových vlaků omezit.

Mluvčí drah Petr Šťáhlavský uvedl, že většina regionálních vlaků, která jede po šesté hodině večer, má v jízdním řádu poznámku, že nejede na Štědrý den. Týká se to spojů po celé České republice. Ve večerních hodinách nepojede ani řada vnitrostátních rychlíků, například poslední rychlík z Prahy do Českých Budějovic odjede v 19:31. Omezené budou i jízdy některých dřívějších spojů.

Podle svátečních jízdních řádů pojedou vlaky i v úterý a ve středu. Na Boží hod začne klasický sváteční provoz mezi šestou a sedmou hodinou ráno. Částečné omezení provozuji plánují dráhy i v dalších dnech, během vánočních prázdnin 27. a 28. prosince bude kvůli nižší poptávce po cestování omezen provoz některých spojů. Konkrétní údaje jsou podle mluvčího v jízdních řádech.

Podobná omezení dopravy jako během prvních dvou vánočních dnů chystá státní dopravce i na Silvestra večer a u ranních spojů na Nový rok.

Podobná omezení chystá i konkurence. RegioJet podle mluvčí Alžběty Nečasové například nepojede 24. prosince a v poslední den v roce žádný vlak do Košic, vlaky ukončí svou cestu na Ostravsku. U dalších linek společnost utlumí dopravu především ve večerních hodinách Štědrého dne a ráno následující den. Podobný postup plánuje na Silvestra a Nový rok. Ve stejných časech omezí provoz podle rezervačního systému i Leo Express.

Před Vánoci dopravci své spoje naopak posilují, České dráhy a RegioJet v těchto dnech přidaly až deset tisíc míst navíc. Vlaky na Slovensko posílila i Arriva. I přes posílení je ovšem velká část spojů, zejména ve směru z Prahy na Moravu a Slovensko, vyprodána.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy