Česká zbrojovka dodá mexické policii zbraně za 180 milionů

ČTK ČTK
8. 7. 2014 6:45
Pušku Bren zatím zavedla do výzbroje jen česká armáda, podnik se však účastní také tendru na přezbrojení francouzské armády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Uherský Brod - Česká zbrojovka z Uherského Brodu vyrobí pro mexickou federální policii 2600 útočných pušek Bren a 5000 pistolí CZ P-09 za celkem 180 milionů korun.

Pro pušku Bren, vyvinutou před pěti lety jako náhrada za československé samopaly vzor 58, je to první kontrakt na dodávku do zahraničí. Napsaly to úterní Hospodářské noviny (HN).

Mexická policie si vzala české zbraně na zkoušku a pak Českou zbrojovku přímo oslovila, řekl deníku generální ředitel firmy Lubomír Kovařík.

S puškou Bren se nyní podnik účastní také tendru na přezbrojení francouzské armády, v němž jde o dodávku 160 000 kusů zbraní v příštích deseti letech. Do výzbroje pušku Bren zatím zavedla jen česká armáda.

Česká zbrojovka podle Kovaříka letos plánuje vyrobit zhruba čtvrt milionu zbraní. Pracuje mimo jiné na objednávce 130 000 pistolí pro egyptskou policii.

Česká zbrojovka je jednou z největších českých zbrojařských firem, zaměstnává asi 1600 lidí. Firma má mateřský závod v Uherském Brodě, v Brně montuje zbraně pro sport a lov. Některé součástky vyrábí v Polsku, nedávno ohlásila plán vybudovat poboční závod na středním Slovensku.

Předloni společnost při 181 000 vyrobených zbraních utržila 2,1 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy