Česká spořitelna zavře desítky poboček v malých městech. Ostatní čekají změny

Olga Skalková Olga Skalková
24. 6. 2016 11:10
K 1. říjnu banka zruší kolem 45 poboček z celkových 608. Typicky má jít o ty, kam chodí pár lidí denně vybírat nebo vkládat peníze, ale za poradenstvím či jinými obchody přijde jeden klient za den. Ostatní pobočky čekají změny. Během pěti až osmi let do nich chce Česká spořitelna investovat čtyři až pět miliard korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojta Petr

Praha – Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, na podzim spustí velké změny v pobočkové síti. Několik desítek jich zavře, ostatní začne předělávat zvenku i uvnitř.

„K 1. říjnu zrušíme kolem 45 poboček. Stále ale budeme mít největší pobočkovou síť ze všech bank a tuto pozici si chceme držet," řekl Hospodářským novinám Filip Belant, manažer podpory a rozvoje pobočkové sítě České spořitelny.

"Chování klientů se mění, stále víc jich využívá digitální služby a my se tomu musíme přizpůsobovat,“ vysvětluje. Na připraveném seznamu ke zrušení jsou podle Belanta pobočky, které fungují dva nebo tři dny v týdnu, jsou zpravidla v malém městečku nebo na vesnici a klienti je málo využívají.

"Typicky jsou to pobočky, kam chodí pár lidí denně vybírat nebo vkládat peníze, ale za poradenstvím či jinými obchody přijde jeden klient za den. Kvůli nákladům spojeným s chodem poboček je nemůžeme držet tam, kde nás klienti tak málo využívají," říká Belant.

Příkladem může být podle něho pobočka ve Velkém Týnci poblíž Olomouce. "Uzavíráme pobočky i s ohledem na dostupnost našich služeb v jiném místě v okolí, kam lidé často chodí nebo jezdí pracovat. Pokud je na některé z rušených poboček bankomat, tak ho tam ponecháme," tvrdí Belant.

Další místa, kde pobočka skončí, neuvedl. Česká spořitelna v současné době provozuje 608 poboček.

Rozhodnutí je výsledkem rozsáhlé revize, kterou banka prováděla během loňského roku pod přímým dohledem tehdejší šéfky pobočkové sítě Daniely Peškové, dnešní členky představenstva České spořitelny.

O chystaném uzavření poboček se už dozvěděli zaměstnanci. Banka o něm postupně bude informovat klienty, kteří pod ně spadají. Podle Belanta začala svůj plán projednávat se starosty dotčených míst. Jako kompenzaci nabídne spořitelna službu mobilních poradců, kteří by lidem zařizovali bezhotovostní služby. "Budou za nimi připraveni přijet jednou dvakrát týdně, pro klienty máme připraveny také retenční nabídky," upřesňuje Belant.

Z pohledu banky jde o rozhodnutí, které se nedotkne velkého počtu zaměstnanců ani klientů. V dotčených pobočkách pracuje asi 90 lidí z celkového počtu pěti tisíc zaměstnanců poboček. Tyto pobočky podle Belanta využívá v průměru jeden tisíc klientů. Celkově má běžný účet u České spořitelny kolem 1,6 milionu klientů.

I tak jde o citlivé rozhodnutí. Mnoho malých městeček považuje přítomnost bankovní pobočky za součást svého života, podobně jako pobočku pošty, hospodu nebo kostel. Spořitelna se také snaží rozptýlit dojem, že jde o začátek velkého rušení poboček, o němž někteří bankéři mluví už několik let.

"Žádné zemětřesení nepřipravujeme. Naopak budeme do naší pobočkové sítě investovat. Během pěti až osmi let zhruba čtyři až pět miliard korun," uvedl Belant s tím, že z dnešního pohledu může být kandidáty na další rušení jen několik poboček ročně.

Podobně jako jiné banky bude spořitelna pokračovat ve stěhování některých poboček na frekventovanější místa. "Je to přirozený proces, způsobený například otevíráním nových obchodních center. Ale snažíme se objevovat i nová místa, kde by o naše služby mohl být zájem, například na nádražích," říká Belant. Novou pobočku tak banka připravuje otevřít v listopadu na hlavním nádraží v Praze.

Spořitelna zároveň plánuje postupně zavést do sítě nový model obsluhy a předělat ji podle designu, kterým se podle Belanta inspirovala u mateřské skupiny Erste. Součástí každé pobočky bude samoobslužná zóna, do níž banka umístí bankomat, přístroje na vkládání peněz a další digitální zařízení, na kterých klienti budou moct sami provádět platební transakce.

Současné pobočky chce předělat na tři různé typy. Nová struktura sítě počítá zhruba se 17 takzvanými vlajkovými pobočkami. Ty budou nabízet celé spektrum služeb jak pro masový trh, tak i movitějším klientům, které obsluhuje pod značkou Premier. Jejich součástí budou i hypoteční centra. Další část sítě budou tvořit středně velké pobočky, které nebudou mít některé z těchto služeb, ale vždy v nich bude pokladna. "Na malých pobočkách v menších místech naopak pokladna pokaždé nebude," řekl Belant.

Prvních několik poboček předělá spořitelna letos, od příštího roku to má být kolem sedmdesáti ročně. Více sjednotit chce i provozní dobu. Podle Belanta by na velkých a středních pobočkách mělo být otevřeno většinou od 9 do 18 hodin.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy