Česká spořitelna nemůže dál nabízet aplikaci Saifu. O značku se přihlásila další firma

Iva Špačková on Iva Špačková, on
Aktualizováno 23. 8. 2018 15:53
Česká spořitelna uvažuje o tom, že značku Saifu přejmenuje, aby ji mohla dál nabízet přes Google Play. Kdo si Saifu už stáhl, může s ní nadále platit.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČS

PrahaČeská spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, stáhla svou mobilní aplikaci Saifu z Google Play. Na aplikaci, která klientům banky umožňovala bezkontaktní platby, má totiž ochrannou známku společnost Paymaster. Ta chce pod touto značkou spustit celosvětově svou vlastní službu, jež dokáže jednoduše převádět tradiční peníze na kryptoměny

"Když jsme v Google Play objevili aplikaci Saifu České spořitelny, překvapilo nás to, protože vlastníkem ochranné známky na použití tohoto názvu jsme my. Vzhledem ke globálním ambicím Saifu jsme museli přistoupit k žádosti o stažení Saifu České spořitelny z nabídky aplikací," říká Jan Husták, tiskový mluvčí značky Saifu pro Českou republiku.

Google Play podle něj schválil a publikoval celosvětově aplikaci Saifu právě jejich firmy v úterý 21. srpna. Saifu je dostupná pro ty, kteří užívají systém Android, na variantě pro iOS se podle Hustáka nyní pracuje.

Česká spořitelna aplikaci Saifu z Google Play skutečně stáhla. Své zákazníky o tom informovala na Twitteru a Facebooku v úterý s tím, že situaci řeší a snaží se ji napravit.

Dnes problémy s aplikací potvrdila Aktuálně.cz. "Aplikaci Saifu není v tuto chvíli možné stáhnout z on-line obchodu Google Play. Hlavním důvodem je shoda názvu aplikace s názvem služby jiného subjektu. Usilujeme o to, aby aplikace pro mobilní platby byla co v nejkratší době umístěna zpět do on-line obchodu Google Play. Všem klientům, kteří si nyní nemohou aplikaci stáhnout, se velice omlouváme," uvedl Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny.

Lidé se zatím začínají ozývat na sociálních sítích. Podle České spořitelny není jasné, kdy bude aplikace opět v provozu.

Stížnost na aplikaci Saifu.
Stížnost na aplikaci Saifu. | Foto: Facebook

Banka podle Kropíka uvažuje i o tom, že aplikaci přejmenuje, aby službu mohli využívat co nejrychleji i další její klienti. Ti, kteří mají aplikaci Saifu už nainstalovanou na svém mobilu, s ní nyní podle něj mohou platit bez problémů i nadále.

"Společnost Paymaster jsme se snažili v posledních dnech několikrát kontaktovat, bohužel s námi vůbec nekomunikují. Nereagují ani na telefony, ani na e-maily," dodává Kropík.

Česká spořitelna spustila Saifu (název mobilní služby pochází z japonského slova pro peněženku) teprve před dvěma týdny a od té doby si ji včetně jejích zaměstnanců stáhly zhruba tři tisíce lidí. Aplikaci Paymasteru si od úterý stáhlo sto uživatelů.

Společnost Paymaster vyvíjí podle svých slov Saifu už více než dva roky jako platební službu, jež má jednotlivcům i firmám sloužit jako most mezi kryptoměnami a klasickými penězi. V polovině roku spustila beta verzi osobního účtu, v níž mohou zákazníci nakupovat, ukládat a prodávat nejrozšířenější kryptoměny jako bitcoin či ether. 

Česká republika se má stát pro firmu startovním trhem. Po mobilní aplikaci chce firma začít vydávat platební karty, které dovolí lidem platit kryptoměnami i v obchodech. Tuto službu chce představit do konce roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy