Česká pošta loni zaplatila na pokutách 8,5 milionu korun

ČTK ČTK
17. 6. 2015 11:15
Mezi nejvážnější delikty patřilo ponechání volně pohozených zásilek bez dozoru.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: René Volfík/FOTOREPO

Praha - Česká pošta loni zaplatila Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) na pokutách téměř 8,5 milionu korun. Z toho 7,5 milionu tvořily sankce za předchozí roky. Mezi nejvážnější delikty patřilo ponechání volně pohozených zásilek bez dozoru. Uvedl to ČTÚ v pravidelné hodnotící zprávě. Vyjádření pošty ČTK zjišťuje.

ČTÚ v roce 2014 poště uložil celkem 41 pokut v souhrnné výši 1,78 milionu korun. Z toho 28 rozhodnutí v celkové výši 939 600 korun nabylo právní moci. Z předchozích let bylo v roce 2014 ještě dokončeno šest pravomocně skončených pokut v celkové výši 7,49 milionu korun.

Nejvíce sankcí se týkalo dodávání poštovních zásilek, případně poukázané peněžní částky prostřednictvím poštovního poukazu. Šlo o nesprávné postupy České pošty při dodávání doporučených zásilek s dalšími dispozicemi odesílatelů, dodání nebo vydání poštovní zásilky neoprávněnému příjemci, nedodávání do řádně označené domovní schránky nebo uložení poštovní zásilky u pošty bez předchozího učinění pokusu o dodání. V roce 2014 úřad vedl 14 správních řízení týkajících se dodání poštovní zásilky neoprávněnému příjemci a šest správních řízení ve věci zanechání poštovních zásilek na veřejně přístupném místě.

Podle hodnotící zprávy ČTÚ loni pošta sice splnila podmínky poštovní licence, ale potýkala se s některými dílčími nedostatky. Počet stížností zákazníků se meziročně více než zdvojnásobil na 584 případů. Zákazníci si stěžovali například na nedoručení zásilky do druhého dne, rušení poboček, jejich dočasné uzavírání nebo změny v otevírací době.

Státní podnik Česká pošta provozuje 3200 poboček a zaměstnává přes 31 000 lidí. Loni poště klesl zisk o pětinu na 241 milionů korun.

 

Právě se děje

před 26 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy